Home UZAYRAZZİ KUM: BİLİM KURGU VE DİSTOPYA
UZAYRAZZİ - 11 Temmuz 2020

KUM: BİLİM KURGU VE DİSTOPYA

Bilim kurgu yazarımız Volkan Güven, Hugh Howey'in beş kitaplık 'Kum' serisinin ilk kitabıyla ilgili notunu verdi.

Merhaba değerli okuyucular; bu yazımda “Silo” serisinin yazarı Hugh Howey’in beş kitaplık “KUM” serisinin yine aynı isimli ilk kitabını inceleyeceğim.

Özellikle Dune serisini seven biri olarak kitabın ismi ve kapağına hemen kanımın ısındığını söylemem gerekir.

Batık Şehir

Kitap kapağı.

Önce her zamanki gibi kitabın özetine kısaca bir göz atalım:

Eski Dünya kumların altında kaldı. Hareket eden, yer değiştiren, çöken kumların üstündeki vahşi yeni dünyaysa eskisinden daha zalim. Dinmeyen rüzgârların ve korkunç kumların yaşamı kontrol ettiği kasabalarında dört kardeş, anne ve babalarının onları terk etmesinden sonra tek başlarına. Böyle bir dünyanın en saygı duyulan mesleği ise babalarının da yaptığı “kum dalgıçlığı”.

Dört kardeşten biri olan Palmer, kendini kanıtlamak ve hayatını kazanmak için yaşına göre oldukça tehlikeli bir göreve hazırlanıyor: Kumulların altına dalarak çok derinde olduğuna inanılan efsanevi, eski dünya şehrini keşfetmek. Fakat bu zorlu dalış sadece Palmer’ın değil yaşadığı tüm kasabanın dünyasını yerle bir edecek.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Kum Dalgıçları

Romanımız Palmer ile merak uyandırıcı bir başlangıç yapıp her bölümünü diğer üç kardeş ağırlıklı olmak üzere romandaki bir çok karakter üzerinden anlatarak devam ediyor. Hikayenin gizemli ve sürükleyici olmasında romanın nispeten yüksek temposunun ve anlatılan dünyanın kendi içinde tutarlılığının büyük etkisi var.

Tek bir kitap için çok fazla atıl karakter varmış gibi gözükse de , bu serinin  dört kitabının daha olduğunu düşündüğümüzde taşlar biraz daha yerine oturuyor.

Bu sıcak yaz günlerinde kafayı çok yormayacak ama yine de bilim kurgunun tadını alabileceğiniz bir roman (serisi) arıyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Volkan’ın Notu:

8/10

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: MARSLI’DAN SONRA ARTEMİS

ASTRONOMLAR, 12 MİLYAR YILLIK SİNYALE YAKLAŞTI!

BEYAZ PERDENİN EN ACAYİP VE KARİZMATİK UZAY KIYAFETLERİ