Home UZAYRAZZİ MERAKLISINA: 2019’DA İNGİLTERE’DE EN ÇOK OKUNAN BİLİM KİTAPLARI
UZAYRAZZİ - 2 Eylül 2019

MERAKLISINA: 2019’DA İNGİLTERE’DE EN ÇOK OKUNAN BİLİM KİTAPLARI

İngiltere'de bu sene en çok konuşulan ve satılan kitaplar arasında 5 bilim kitabı dikkat çekiyor. İşte o liste...

Hazırlayan: Berna JOLLIFFE

EINSTEIN’S UNFINISHED REVOLUTION – THE SEARCH FOR WHAT LIES BEYOND THE QUANTUM (LEE SMOLIN)

Bu çağın en önde gelen çağdaş fizikçisi gelmiş geçmiş en başarılı fizik teorisini parçalara ayırıyor, inceliyor. Sonra da teorinin henüz tamamlanmadığını iddia ediyor. Eğer içinde yaşadığımız evrenle ilgili sorulabilecek basit sorulara basit cevaplar bulmak istiyorsak, yapmamız gereken kuantum mekaniğinin ötesine geçip, dünyanın atomik ölçekte mantıklı ve anlaşılabilir bir tarifini bulmaktır…

FINDING OUR PLACE IN THE UNIVERSE (HELENE CURTOIS)

Buradasınız, (Samanyolu galaksisinin içindeki Güneş Sistemi’nin bir parçası olan) Dünya’dasınız ve ayrıca Samanyolu’nun dışındaki süper küme (supercluster) Laniekea’nın içindesiniz. Uzayda yerimizi bu kadar kesin belirlememiz mümkün mü? Astrofizikçi Hélène Curtois yerel evrenimizin haritasını çizmek için 20 yıl boyunca uluslararası bilim adamlarından oluşan gruplarla evrende ‘yolculuk’ yaptı. Curtois, bu kitapta bu araştırmayı ve süper kümenin keşfini anlatıyor. Hawaii dilinde “Uçsuz bucaksız cennet” anlamına gelen Laniakea, ait olduğumuz en geniş galaksi yapısına sahip… O kadar geniş bir alana sahip ki, boyutları anlaşılır gibi değil. Çapı yaklaşık 500 milyon ışık yılı! Bizimki gibi en az 100 bin geniş ve 1 milyon da küçük galaksiye sahip.

EARTH FROM SPACE (MICHEAL BRIGHT & CHLOE SAROSH)

Evimizi dışarı çıktıktan sonra anlıyoruz. 200 inanılmaz fotoğraf… Dünya’mızın daha önce hiç görmediğimiz güzellikleri… Yıllarca Dünya’dan çıkıp uzayı görmek istedik ve uzaya çıkıp da dönüp baktığımızda muhteşem Dünya’mızın paha biçilmez görüntüsü hepimizi hayretler içinde bıraktı… Gelişmiş teknoloji ile yakalanmış uydu görüntüleri, Dünya’nın yüzeyi, devasa yapılar ve doğa harikası görüntüler, nefes kesen detaylarıyla bu kitapta sergileniyor. Değişen Dünya’mıza yeni bir açıdan bakmak istiyorsanız bir göz atın…
2019 GUIDE TO THE NIGHT SKY (STORM DUNLOP & WIL TRION)
Kuzey Kutbu’ndan görülebilir gezegenler, yıldızlar ve takımyıldızlara meraklı herkes için oldukça kapsamlı bir kılavuz. İçinde kuyrukluyıldızlar ile ilgili bilgiler ve Ay’ın son haritası da var. Uzman gökbilimciler Storm Dunlop ve Wil Trion tarafından yazılıp resimlenmiş bu rehber, gece gökyüzüne dair harika bir rehber.
THE UNINHABITABLE EARTH (DAVID WALLACE WELLS)
Düşündüğünüzden kötü… hem de çok kötü… İklimler artık bizimle savaşa geçti ve bu savaş yüzyıllarca sürecek. Hatta bizi mahvedene, yok edene kadar… Dünya’mız bir bereketler rüyasını beslemek yerine yaşayan bir kabusa dönecek. Matt Heig “Çağımızı tanımlayan bir kitap” diyor. Evening Standart’tan David Sexton’un da yorumu şöyle: “Bu yıl gerçekleri anlatan bir kitap okumak istiyorsanız bu kitabı seçin.”