Home UZAYRAZZİ MISIR UZMANI: “TUTANKHAMUN ÖLDÜRÜLMEDİ”
UZAYRAZZİ - 5 Kasım 2019

MISIR UZMANI: “TUTANKHAMUN ÖLDÜRÜLMEDİ”

Ünlü Mısırlı arkeolog Dr. Zahi Hawass, tarihin en büyük gizemli olaylarından biri olan Tutankhamun’un ölümüyle ilgili son noktayı koydu.

Cinayete kurban gitti… Kafasına aldığı ağır darbeyle öldü… Kafatasındaki çatlak bunun göstergesi… Öldürülmedi, kırık bacağından dolayı öldü… Bu ve bunun gibi açıklamalar geçen yüzyıla damgasını vuran açıklamalardı. Tarihin en gizemli ölümlerinden biri olan Mısır firavunu Tutankhamun’un ölümüyle ilgili ünlü Mısırlı arkeolog Dr. Zahi Hawass son noktayı koydu: “Cinayet değil.”

9 YAŞINDA FİRAVUN OLDU, 19’UNDA ÖLDÜ

Tutankhamun… M.Ö. 1336 ile 1327 yılları arasında hüküm sürdü. Firavun olduğunda 9 yaşındaydı. O nedenle lakabı “Çocuk Kral”dı. 10 yıl sonra garip bir şekilde öldü… Howard Carter, 1922’de Krallar Vadisi’nde Tutankhamun’un mezarı bulduğundan bu yana yıllarca aynı konu dilden dile yayıldı: “Öldürüldü.”

1968 yılında çekilen X-ray’de kafatasında iki kırık ve çatlak görülünce rivayet başladı: “Kafasına aldığı sert darbeyle öldürüldü.” Mısır’ın ünü arkeoloğu Dr. Zahi Hawass DNA ve tarama teknolojisi sayesinde iddialara karşı son noktayı koydu:

“ÖLÜM NEDENİNİ 2020 YILINDA ANLATACAĞIZ”

“Artık biliyoruz. DNA ve CT taraması yaptık. Tutankhamun’un öldürülmediğini tespit ettik. Ayrıca sol bacağında kırık gördük. Ölümünden iki gün önce kaza geçirdiğini anlıyoruz. Şu anda Mısır Mumya Projesi adlı yeni bir makinemiz var. Bu makine sayesinde herhangi bir genetik hastalığı ya da enfeksiyonu olup olmadığını öğrenebileceğiz. Enfeksiyon varsa, kaza ihtimalini güçlendireceğiz. Çalışmalara devam edeceğiz. Gelecek yıl, Tutankhamun’un nasıl öldüğünü açıklayacağımız yıl olacak.”

Tutankhamun’un mezarından çıkan ganimetler, 2019-2022 arasında Dünya’nın dört bir yanında sergilenecek.

Dr. Zahi Hawass’ın sözleriyle ilgili Mısır Antikalar Bakanı Khaled el-Enany de şu açıklamayı yaptı: “9 yaşında firavun oldu. 19 yaşında öldü. Bugüne kadar ölümüyle ilgili fikrimiz yoktu. Her yıl Tutankhamun’la ilgili konferans yapılıyor ve her yıl yeni bir şey öğreniyoruz.”

ÜVEY KIZKARDEŞİYLE EVLENDİ

Tutankhamun, Akhinaton’un oğluydu. Annesi ise Akhinaton’un kızkardeşlerinden biri olduğu düşünülüyor. Doğduğunda ona Tutankhaten ismi verildi. Annesinin isminin Mekataten (Akhinaton’la Nefertiti’nin ikinci kızları) olduğu iddia edilmişti. Ancak Mekataten 10 yaşında öldüğü için bu iddia çürütülmüştü.

Tutankhamun kral olduğunda üvey kızkardeşi Ankhesenpaaten’le (İsmini sonra Ankhesenamun diye değiştirdi) evlendi. Çiftin iki kızı oldu. Biri hamileliğin 5 ya da 6’ncı ayında doğdu; diğeri 9’uncu ayda… Ancak öldüler. Bu sonuca mumyalanmış iki fetüsten varıldı.