Home UZAYRAZZİ NASA ROKETÇİSİ: “ÖLÜMDEN SONRA YAŞAM VAR”
UZAYRAZZİ - 15 Şubat 2020

NASA ROKETÇİSİ: “ÖLÜMDEN SONRA YAŞAM VAR”

ABD'nin uzayda Sovyetler'i yenmesini sağlayan bilim insanı Wernher von Braun: "Cennetvari yaşam var. Bilim kanıtlayabilir." 

Dünya basını bir süredir ‘ölümden sonra yaşam’ı gündem yapmış durumda. Dünyaca ünlü bir bilim insanının bu yöndeki açıklamasıyla başlayan tartışmada herkes bir şey dedi… Son olarak da Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’da roket biliminde çığır açan Wernher von Braun’un yıllar önce yazdığı bir kitap ortaya çıktı.

Ay’a insanlı seyahatleri içeren Apollo programlarında çalışan Wernher von Braun, The Third Book of Words to Live By adlı kitabında ölümden sonra yaşamın mümkün olduğuna dikkat çekiyor. Üstelik bir iddiası daha var: “Bilim bunu kanıtlayabilir.”

Berlin Üniversitesi‘nden mezun olduktan sonra Nazi Almanyası için ölümcül V2 roketini tasarlayan; 2. Dünya Savaşı sonrası Amerika’nın “Ulusal Balistik Füze Programı”nın başına getirdiği Wernher von Braun, 1955’te Amerikan vatandaşı oldu ve NASA’da görev yapmaya başladı.

“EVRENDE HİÇBİR ŞEY İZ BIRAKMADAN YOL OLMAZ”

Wernher Von Braun ve Apollo 11 mekiği.

ABD’nin uzayda Sovyetler Birliği’ni yenmesini sağlayan Wernher von Braun’un kaleminden ‘ölümden sonraki yaşam:’

“Bilim kanıtlar ki, hiçbir şer iz bırakmadan yok olamaz. Evrenin kuralları, Tanrı’nın varlığı ve ölümden sonraki yaşama işaret ediyor. Evrende hiçbir şey kaybolmaz ve ruhlarımız ölümsüzdür.”

“Modern Dünya’da, insanlar ‘Bilim, dini inançların eski moda olduğunu gösterdi’ diye düşünebilir. Oysa ölümden sonraki yaşam fikri ayrıca insanların daha iyi ve etik yaşamasını sağlar.”

“DOĞADA YOK OLMA OLMAZ, DÖNÜŞÜM OLUR”

“Bir düşünün… Bilim, hiçbir şeyin iz bırakmadan yok olmadığını öğretti. Doğa ‘yok olma’yı bilmez; ‘dönüşüm’ü bilir. Hayatta ilgili fikriniz aynı kalmayacak.”

Wernher von Braun. (Fotoğraflar: NASA)

“Soru şu: Eğer Tanrı bu ana ‘kaybolmama’ prensibini evrenin her noktasına ektiyse; en önemli prensiplerinden biri olan Yaratılış’a yani insan ruhuna ekmemiş olabilir mi? Bence yaptı. Bilim bana ölümden sonra yaşam olduğunu öğretti ve öğretmeye de devam ediyor.”

ESKİ BAŞKANDAN ALINTI: “İNSAN RUHU ÖLÜMSÜZ”

Wernher von Braun kitapta, eski ABD Başkanı Benjamin Franklin’den de alıntı yapıyor: “Bence insan ruhu ölümsüzdür ve diğer hayatta burada yaptıklarına karşılık adil bir şekilde muamele görecektir.”

Alman kökenli Amerikalı bilim adamı Wernher von Braun’un hayatı hala tartışma konusudur. Roket dehası olduğu tartışılmaz ama bugün dahi hakkında “Uzay kahramanı mı? Nazi canisi mi?” diye makaleler yazılmaktadır.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER:

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI ROKET TEKNOLOJİSİNİ NASIL DEĞİŞTİRDİ?

“ÖLMEK; HUZURLU, KEYİFLİ VE RAHAT BİR SÜREÇ”

TÜRK UZMAN: “ÖLÜM SONRASI SPERM BAĞIŞININ PSİKOLOJİK ETKİSİ BİLİNMİYOR”