Home UZAYRAZZİ NASA, ‘UZAY MÖNÜ’SÜYLE İLGİLİ FİKİR ARIYOR: ÖDÜL 1 MİLYON DOLAR
UZAYRAZZİ - 28 Ocak 2022

NASA, ‘UZAY MÖNÜ’SÜYLE İLGİLİ FİKİR ARIYOR: ÖDÜL 1 MİLYON DOLAR

1 yıl sürmesi beklenen Kızıl Gezegen Mars’a yolculukta astronotlar nasıl beslenecek? İlginç bir fikriniz varsa NASA’ya yazın.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, uzun Mars yolculuğunda astronotların düzgün beslenebilmesi için bir fikir yarışması başlattı. Ödül de tam 1 milyon dolar.

1 yıl süreceği düşünülen Mars’a yolculukta astronotlar nasıl beslenecek? İlginç bir fikriniz varsa NASA’ya yazın.

‘Önerilecek mönü’deki yiyeceklerin lezzetli, dayanıklı ve minimum ürünle yapılıyor olmasının yanısıra “geriye de çok az çöp” çıkması gerekiyor.

BAĞLANTILI HABER: ‘UZAYDA SEKS’E ÇÖZÜM: EROBOTLAR

NASA yarışmayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Ay’a düşünülen seyahatlerde, aynen Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılan seyahatlerde olduğu gibi paket yiyecekler kullanılacak. Ancak Mars yolunda, yolculuk süresi uzun. Bu nedenle bir ‘yemek sistemi’ kurulması gerekiyor.”

3D PİZZA YAPMAK!

Çeşitli fikirler şimdiden ortaya atıldı… “Mantar ve çeşitli yeşillikler üretilsin…” “Astronotlar kültürü yapılmış et hücreleri geliştirsin…”

BAĞLANTILI HABER: ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU’NDA BİR GÜN NASIL GEÇİYOR?

BeeHex adlı bir firma 3D pizza yapımını önerirken, Air Company adlı bir şirket de ‘uzay proteini’ üretmenin peşinde…

NASA’nın Uzay Teknolojileri Görev Başkan Yardımcısı Jim Reuter tüm Dünya’lılara fikirlerinizi gönderin diyor: “Yiyecek teknolojilerinin sınırlarını zorlamak, gelecekteki uzay kaşiflerinin sağlıklı olmalarını sağlayacak.”

BAĞLANTILI HABER: BUGÜNE KADAR UZAYA GÖNDERİLEN EN ACAYİP ŞEYLER NELER?