Home UZAYRAZZİ NEXUS: DÜNYA ARTIK FARKLI VE DAHA TEHLİKELİ BİR YER
UZAYRAZZİ - 10 Ekim 2020

NEXUS: DÜNYA ARTIK FARKLI VE DAHA TEHLİKELİ BİR YER

Bilim kurgu yazarımız Volkan Güven, Nexus serisini yazdı: "Hani bazı kitaplar, filmler, oyunlar vardır sizi alıp bambaşka yerlere götürür..."

Merhaba değerli bilim kurgu severler. Hani bazı kitaplar, filmler, oyunlar vardır sizi gerçeklerden alır bambaşka yerlere götürürler ve bakış açınızı genişletirler.

Hilmi Volkan Güven.

İşte Nexus üçlemesi de aynı bu şekilde size 2040’lı yıllarda, günümüze çok yakın olası bir evrende geçen askeri-politik bir bilim kurgu.  Seride neredeyse yok yok diyebiliriz.

Bir liste yapacak olsak sırasıyla; bilim kurgu, politika, casusluk, bolca sürpriz, yeterli sayıda ve derinlikte karakterler, derinlemesine açıklanmış askeri teknoloji, geliştirilmiş insanlık, klonlama, insan ötesi, yapay zeka ve kolektif bilinç kavramlarına değinilmekte.

Bence kitabın esas başarısı bu kadar geniş kavramları birbirine çok güzel bir olay örgüsü ile bağlayabilmiş olması ve bazen fazla detaya girse de betimlemelerde kolaya kaçmadan, dozunda olacak bir şekilde her şeyin gözünüzde canlanmasını sağlaması diyebilirim. Aslında konuların genişliğini düşündüğümüzde yazar seriyi belki beş veya altı kitap olarak da yayınlayabilirdi.

Bölümlerinin geçişleri ise hem okuyucudaki merak hissini canlı tutmakta hem de Hindistan ve Çin ağırlıklı bölümler bu tip romanların geçmesine alıştığımız Amerika’dan bizi çıkartarak seriye ayrı bir hava katmakta.

Nice bilim kurgu klasiğinin kötü veya yetersiz çeviriye kurban edildiğini düşündüğümüzde çevirmeni ve editörü de böyle bir eseri minimum hata ve güzel bir çeviriyle bizlere kazandırdığı için ayrıca takdir etmemiz lazım.

Seriye aşina olmayanlar için konuyu özetlemek gerekirse :

Nexus-Yükle:

Yıl 2040… Deneysel bir nano-uyuşturucu olan Nexus, insanları zihinsel olarak birbirine bağlamaktadır. Kimileri bu ürünü geliştirmek, kimileriyse kökünü kurutmak istemektedir. Bazılarıysa, kendi çıkarları için kullanmak niyetindedir.

Genç bir bilim insanı Nexus’u geliştirmeye çalışırken yakalanınca, başına büyük bir bela açılmış olur. Uluslararası istihbarat örgütleri işin içindedir ve tehlike, tahmin edilenden çok daha büyüktür.

NEXUS, bilim koridorlarından güç odaklarına, Washington DC’deki seçkin bir örgütün merkezinden Şangay’daki gizli bir laboratuvara, San Francisco’nun çılgın yeraltı partilerinden Bangkok’taki biyoteknoloji pazarlarına, uluslararası nörobilim konferansından Tayland kırsalındaki bir manastıra kadar uzanan ve soluk almadan okunan müthiş bir roman.

Crux-Güncelle:

Nexus serisi.

Nexus 5’in tüm dünyaya dağılmasının üzerinden altı ay geçmiştir. Dünya artık farklı ve daha tehlikeli bir yerdir.

Birleşik Devletler’de İnsan Ötesi Kurtuluş Cephesi adlı örgüt ele geçirdiği insanları, Nexus’u kullanarak  Başkan’a ve destekçilerine suikastlar düzenlemek için  birer saatli bombaya dönüştürmektedir.

Aynı zamanda gizli bir Nexus bağımlısı olan bir bilim insanı, bilmek istediğinden çok daha fazlasını öğrenir. Suikastçıların ardındaki gücü keşfeder ve kendini içinden çıkılmaz bir labirentte bulur.

Beyninde Nexus ile doğan bir grup çocuğun arasında yaşayan Samantha Cataranes, Tayland’da huzurlu ve mutludur. Ancak yeni ailesi dağılma tehlikesiyle karşı karşıya kalınca, Sam sevdiklerini korumak amacıyla her şeyi göze alır.

Vietnam’daki Kade ve Feng ise, CIA tarafından Kade’in başına konan ödülü kazanmak üzere peşlerine düşen avcılardan kaçmak için yola koyulur.

APEX-Bağlan:

ABD, Çin ve diğer ülkelerde küresel bir sorun yaşanır.

Yönetimdekilerin sırları ve yalanları, halkın öfkesinin zihinden zihne dalgalar hâlinde yayılmasına sebep olur.

Birbirlerine zihinsel olarak bağlı protestocularla polisler arasında çatışmalar başlar. Ordu harekete geçer ve siyasi düzen çöker.

Nexus’la yönlendirilen devrim artık kapıdadır. Ortam böyleyken, insan ötesi çocuklar daha da güçlenirler. Geçmişte bedenen ölen bilim insanı kadın, gördüğü işkenceler sonucunda tamamen delirir ve gezegenin elektronik sistemlerini eline geçirmek, her şeyi kendi hayalindekine göre yeniden düzenlemek için planını devreye sokar. Böylece dönüşümün doruk noktasına ulaşan yeni bir nesil ortaya çıkar.

Nexus serisi hiç tereddütte olmadan önerebileceğim bir bilim kurgu olmasıyla kitaplığımın baş köşesinde yerini aldı. Umarım sizlerde bu seriyi okurken benim aldığım kadar keyif alırsınız.

Sağlıcakla Kalın.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ARMADA

RAISED BY WOLVES, AWAY VE LOVECRAFT COUNTRY

-KATİLBOT GÜNLÜKLERİ-