Home UZAYRAZZİ ÖNCE YUMURTALARINI DONDUR SONRA KARİYER YAP!
UZAYRAZZİ - 15 Ocak 2020

ÖNCE YUMURTALARINI DONDUR SONRA KARİYER YAP!

Birçok kadın kariyerini sürdürmek için bir aile sahibi olmayı erteliyor. Fakat 35 yaş sonrası da yumurta dondurmak için geç bir yaş!

Birçok kadın kariyerini sürdürmek için bir aile sahibi olmayı erteliyor. Bu kadınlar 30’lu yaşlarının sonlarında bir eşleri olmadığını fark ederek artık doğal yollardan gebe kalmak için geç olduğunu anlayıp yumurtalarını donduruyorlar. Fakat 35 yaş sonrası da yumurta dondurmak için geç bir yaş!

Op. Dr. Betül Görgen, kadınları daha erken yaşlarda yumurtalarını dondurmaya çağırıyor:

’20’Lİ YAŞLARIN BAŞINDA DONDURUN’

Betül Görgen.

“Yumurtalarınızın dondurulması hamile kalacağınızı her zaman garanti etmez. Çalışmalar; kadınların sadece yüzde 18’inin gebe kalma şansını yakaladığını gösteriyor.”

“Kadınlar şanslarını artırmak için, yirmili yaşlarının başında yumurtalarını dondurmalı. Doğurganlık sorunu olmayan genç ve zinde kadınlar için yumurta dondurma başarısı çok daha büyüktür. Yumurtalar erken yaşta depolanırsa, ileride bebek sahibi olma şansı artabilir.”

“Teknolojinin hızına rağmen, ileri yaşlarda dondurulan yumurtaların yüzde 85’i çözüldüğünde canlı olmayabilir. İleri yaşlarda dondurulmuş oositten gebelik elde etme oranı yüzde 8.2’ye kadar düşmektedir. Ve yaşa bağlı olarak gebelik elde etmek için gereken oosit sayısı 30 adete kadar çıkabilmektedir.”

“Tüp bebek işlemi, iki yıldır düzenli korunmasız seks yoluyla gebe kalmaya çalışan 43 yaşın altındaki kadınlara çözüm olarak sunulmalıdır. Tüp bebek işlemi, genellikle 42 yaşın üzerindeki kadınlar için önerilmez, çünkü başarılı bir hamilelik şansının çok düşük olduğu düşünülür.”

Canlı doğumla sonuçlanan tüp bebek tedavilerinin yüzdeleri:

  • 35 yaşın altındaki kadınlar için yüzde 29
  • 35-37 yaş arası kadınlar için yüzde 23
  • 38-39 yaş arası kadınlar için yüzde 15
  • 40-42 yaş arası kadınlar için yüzde 9
  • 43-44 yaş arası kadınlar için yüzde 3
  • 44 yaş üstü kadınlar için yüzde 2.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ERKEKLER İÇİN İLK DOĞUM KONTROL AŞISI

ANNE BABALAR DİKKAT: “ÇOCUKLARI TEKNOLOJİK CİHAZLARDAN UZAKLAŞTIRMAK DOĞRU DEĞİL”

“İLK UZAY BEBEĞİ 12 YIL İÇİNDE DOĞACAK”