Home UZAYRAZZİ PLANETARY: BİR PARALEL EVREN ÖYKÜSÜ
UZAYRAZZİ - 19 Eylül 2020

PLANETARY: BİR PARALEL EVREN ÖYKÜSÜ

Bilim kurgu yazarımız Volkan Güven, bu cumartesi sizler için bilim kurgu, fantastik ve gizem içeren bir çizgi roman öneriyor.

Planetary’nin tanımı: Bir gezegenin hareketlerini taklit eden herhangi bir şeye verilen sıfat.

Hilmi Volkan Güven.

Merhaba, değerli bilim kurgu severler: biliyorum, pandemi süreci hepimizi farklı ölçülerde etkiledi ve bunalttı. Fakat bu süreçte fiziksel sağlığınızı olduğu kadar zihinsel sağlığınızı da korumak inanılmaz önem taşıyor.

Dolayısıyla çorbada benim de tuzumun bulunması adına, bu zor zamanlarda kafanızı rahatlatmak için sizlere yeni okuduğum ve çok keyif aldığım bilim kurgu, fantastik ve gizem türüne dahil bir çizgi roman önereceğim.

Snow, Mr. Snow

Çizgi roman çölün ortasındaki bir kafeteryada esas karakterimiz Elijah Snow ve onu Planetary takımına katmak için “reddedemeyeceği bir teklif” sunan üç kişilik takımın  bir diğer üyesi Jakita Wagner ile olan görüşmesiyle başlıyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

İleriki sahnelerde bu tip takımların olmazsa olmazı bilgisayar dehası ve elektronik cihazlar ile elindeki bagetler vasıtasıyla iletişim kuran ve hafiften kopuk bir karakter olan Davulcu ile tanışıyoruz.

Elijah Snow’un dahil olmasıyla her zaman üç kişi olan kendilerini gizem Planetary saha ekibi tamamlanıyor. Bu esnada organizasyonun sponsoru olan “dördüncü adam” diye anılan bir karakterin varlığını öğreniyoruz.

1 Ocak 1900

Çizgi roman özellikle konu olarak kalitesini ve sürükleyiciliğini daha ilk anlardan itibaren hissettiriyor. Aralarda bazı ek maceralar olsa da aslında hiçbir olay ve karakter amaçsız ve boş değil. Özellikle ana karakterler ve bazı ara karakterlerin dahi orijinal hikâyelerinin atlanmamış olması ayrıca takdire şayan.  Hikayelerin paralel evrenler arasında geçmesi ve akıllıca yerleştirilen çok sayıda twist’te gerçekten seriye renk katmış. Sıkılmaya vakit bulamayacağınızı söyleyebilirim.

Çizgi roman DC’ye ait olsa da hem Marvel evreninden hem de DC evrenindeki karakter olaylar ve popüler kültüre dair ciddi sayıda gönderme içeriyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Örnek olarak; Fantastik Dörtlü, Yeşil Fener, Wonder Woman, Superman ve meşhur Japon edebiyatçı Yukio Mişima benim ilk bakışta dikkatimi çeken göndermeler oldu.

Planetary 1. cilt kapağı.

İthaki yayınevi tarafından yayınlanan ilk cilt toplamda 27 hikayenin ilk altısının derlenmiş halini içeriyor. Gizem, bilim kurgu ve fantastik türünü sevenlerdenseniz bu seriyi kaçırmayın derim.

Sağlıcakla kalın.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: YIL 2500: KEŞİF UZAYI

İŞKENCECİNİN GÖLGESİ: BİLİM KURGU VE FANTAZYA

DÜNYA’NIN İÇİNİN BOŞ OLDUĞUNA İNANANLAR KİM?