Home UZAYRAZZİ POPULAR MECHANICS, EN İYİ 10 ZAMAN YOLCULUĞU FİLMİNİ SEÇTİ
UZAYRAZZİ - 21 Haziran 2019

POPULAR MECHANICS, EN İYİ 10 ZAMAN YOLCULUĞU FİLMİNİ SEÇTİ

Darren Orf imzalı listede geri sayım şöyle…

10. Bill ve Ted’in Maceraları (Bill and Ted’s Excellent Adventure)

İki gencin bir zaman makinesine el atıp, tarih dersi için tarihi ünlüleri kendi günlerine getirmelerini konu alıyor. 1989 yapımı filmde, Matrix’ten bildiğimiz Keanu Reeves‘in gençlik günlerine tanık oluyoruz. Gençlere kimler mi ‘konuk’ oluyor? Abraham Lincoln, Cengiz Han, Napolyon, Sigmund Freud…

9. Zaman Makinesi (The Time Machine)

H.G. Wells’in aynı isimli romanından uyarlanmış 1960 klasiği… Peki zaman yolculuğu kaç yılına yapılıyor? 802,701!!!

8. Uzay Yolu IV: Eve Yolculuk (Star Trek IV: The Voyage Home)

Kaptan Kirk ve arkadaşları 200 yıl geriye 1986’a gidiyor. Amaç, Dünya’yı uzaylı saldırısına karşı korumak için kambur balina arıyorlar. Çünkü geldikleri dönemde kambur balinanın soyunun tükendiğini görüyoruz.

harry potter

7. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)

Alfonso Cuarón’un ‘yönetimine’ geçtikten sonra Harry Potter serisi bambaşka bir hal aldı…

maymunlar cehennemi

6. Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes)

Serinin neredeyse tamamında zaman yolculuğu olsa da, birincisinin eline hiçbiri su dökemez. Özgürlük Heykeli’yle karşılaştıkları sahneye ne demeli? Charlton Heston’un efsane oyunculuğuna ayrı parantez açıyoruz.

oniki maymun

5. 12 Maymun (12 Monkeys)

1962 yapımı Fransız kısa filmi La Jetée‘den esinlenilen filmde ölümcül virüse karşı Dünya’yı kurtarmanın hikayesi anlatılıyor. İki efsaneye şapka çıkartıyoruz: Bruce Willis, Brad Pitt.

zaman haydutları

4. Zaman Haydutları (Time Bandits)

Ana karakter Kevin’in 6 cüceyle hikayesi anlatılıyor. 1981 İngiliz fantastik filmi. İyilik ve kötülük çocukların bakış açısıyla anlatılır.

terminator arnold

3. Terminator ve Terminator 2

Bilimkurgu başyapıtları… T-800 model 101 Terminatör, 1984 yılına Los Angeles’a gönderilir. Hedef Sarah Connor’ı öldürmektir. Although Schwarzenegger’e tüm dünya şöhret kazandıran film.

2. Kapsül (Primer)

Bir Shane Carruth filmi… İki mühendis Aaron ve Abe, bir zaman makinesi üzerine çalışır. Ancak işler çığrından çıkar. Cihaz ikilinin kopyalarını çıkartır…

back to the future

…Ve 1 Numara: Geleceğe Dönüş (Back to the Future)

Hayır diyecek olan var mı? 1985’te Robert Zemeckis bir seriyi başlattı ve hiçbir zaman yolculuğu filmi onun şöhretini yakalayamadı. Micheal J. Fox ve Christopher Lloyd’un sinema tarihine geçtikleri film…