Home UZAYRAZZİ ŞİDDET İÇEREN OYUNLAR, ÇOCUKLARI İLERİDE SALDIRGAN YAPAR MI?
UZAYRAZZİ - 15 Aralık 2019

ŞİDDET İÇEREN OYUNLAR, ÇOCUKLARI İLERİDE SALDIRGAN YAPAR MI?

GTA ya da Call Of Duty oynamak, çocukları ileride şiddet meyilli kişiler yapar mı? ABD ve İngiltere'deki iki araştırmaya göre 'Hayır.' %

Aileler tarafından gündeme gelen ve hemen hemen her ailenin problem yaşadığı bir konudur bu… Grand Theft Auto ve Call Of Duty gibi şiddet içerikli oyun oynayan çocuklar ve gençler ileride psikolojik olarak zarar görür mü? Saldırganlaştırır mı? İşte bu yüzden üç ayrı araştırma yapıldı…

OYUN DEĞİL, ÇEVRESEL FAKTÖRLER YAPIYOR

Michael Ward

Araştırmacıların ilk etapta olan yorumu şu: “Şiddet içeren oyunların (örn. Call of Duty Modern Savaş 4) oynanması, kişilerin yaşamlarında ve kişiliklerinde şiddete eğilim meyili oluşturmuyor.” 

Sadece şiddet içeren oyunların ana sebep değil… Esas çocukları ve gençleri etkileyen sebep gerçek hayatta karşılaşılan insan tipleri, televizyon, cinsiyet vb gibi sebepler. Araştırmacılar özellikle çevresel faktörlerin psikolojik olarak şiddete meyilli olan insanlarda etkili olduğu belirtildi.
Bu araştırmayı sürdüren Swansea Üniversitesi’nden Dr. Michael Ward ve ekibi elde ettikleri sonuçlara göre şunları açıkladı:
“Elde edilen veriler, kavga etmeye sürükleyen nedenler içinde genç yaştaki oyunculardan erkeklerin kadınlara nazaran daha hırslı oyun oynamasını gösteriyor.”

OXFORDLU PROFESÖR DE ‘OLMAZ’ DEDİ

Dr. Michael Ward, verilerin Grand Theft Auto gibi video oyunları oynayan insanların yaşamlarında daha sonra kavgaya yatkın olma oranının daha yüksek olduğunu göstermesi nedeniyle, kavgaya meyilli olmanın doğrudan oyunlarla bağlantılı olduğu anlamına gelmediğini söyledi.
Video oyunu geliştirmenin çok hızla yol aldığını belirten Michael Ward, “Önümüzdeki on yıl içinde geliştirilen oyunların sağlayacağı deneyimleri hayal etmemiz bile zor“ açıklamasında bulundu.
Oxford Üniversitesi’nde bin gençle gerçekleştirilen bir başka çalışmada, şiddet içeren oyunların onları agresif veya antisosyal hale getirdiğini gösteren hiçbir bulguya rastlanmadı.
İngiltere’deki çalışmanın baş yazarı, Oxford Üniversitesi’nden deneysel psikolog Profesör Andrew Przybylski, “Şiddet içeren video oyunlarının gerçek dünyada saldırganlık yarattığı fikri popüler bir görüştür, ancak zaman içinde çok iyi bir şekilde test edilmemiştir” şeklinde sonucu özetledi.

17 BİN KİŞİLİK ARAŞTIRMADA ‘OLABİLİR’ DENİLDİ

Ebeveynler ve siyasi yapılar tarafından konuya ilgi duyulmasına rağmen, araştırma endişeye duymaya neden olacak bir bulgu göstermemektedir.
Ancak, bir başka çalışma olan, Kanada, Almanya, Japonya ve ABD’deki 17 bin gencin araştırılması çalışması ise saldırganlık ve video oyunu şiddeti arasında bir bağlantı olduğunu buldu. Araştırmanın baş yazarı, Hanover Dartmouth Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Jay Hull, oyunların bir nedenden ziyade doğal bir saldırganlık belirtisi olabileceğini gösterdi.
Jay Hull, “Çocuklarınız bu oyunları oynuyorsa, bu oyunların çarpıtılmış bir doğru ya da yanlış duygusu var ve bu yüzden bu oyunlara ilgi duyuyorlar. Her iki şekilde de aileler endişelenmelidir” dedi.
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: COMMAND & CONQUER MERAKLILARINA MÜJDE!