Home UZAYRAZZİ SNOWPIERCER: TREN KAN İSTİYOR
UZAYRAZZİ - 27 Haziran 2020

SNOWPIERCER: TREN KAN İSTİYOR

Bilim kurgu yazarımız Volkan Güven kısa bir aradan sonra yazılarına devam ediyor. Güven'in yazıları artık cumartesileri yayımlanacak.

3, 2, 1 Happy New Year!!!

2013 yapımı Snowpiercer filmi sınıf çatışmasını disütopik bir ortamda işlemesi ve yüksek kalitesi sebebiyle gerçekten çok hoşuma gitmişti. 10 bölümlük dizisinin geleceğini öğrendiğimde, üstelik bir de Jennifer Connelly’nin kadroda olduğunu duyunca nasıl günleri saydığımı tahmin edersiniz.

İlk Önce Hava Değişti

Filmi izleyenler hatırlayacaktır arka planda dünya buzul çağına girmiş, zenginler kendilerini kurtarmak için sığınaklarına çekilmiş veya farklı şekillerde güvenceye almaya çalışmışken Bay Wilford tren setini raflardan indirmiş ve 1001 vagon uzunluğunda içinde kendi ekosistemi olan ve Dünya’nın etrafında hiç durmadan dönen bir tren projesini gerçekleştirmiştir.
Snowpiercer.
Dizi ilk bölümünde özellikle trene zorla hayata tutunmak için binen kuyruktakilerin hikayesini kısa bir animasyonla anlatarak başlıyor. Yeni buzul çağının yedinci yılında geçen hikayemiz trende cinayet işlenmesi (bkz. Şark Ekspresinde Cinayet) ve bu gizemi aydınlatacak trendeki tek gerçek dedektif olan kuyruk yolcusu Andre Layton’a otoritelerin başvurulmasıyla ivme kazanıyor.

Çarpmaya Hazırlanın

İlk filmin olumlu referansını arkasına alan dizi gerçekten bekleneni verebiliyor mu? Gelin birlikte bakalım;
Öncelikle dizi setinin gerçekten çok başarılı olduğunu ve kapalı alanda geçmesine rağmen insanı sıkmadığını söyleyebilirim dış mekan ile ilgili efektlerinde dozunda olduğunu söyleyebilirim. İşin can alıcı kısmına gelirsek Jennifer Connelly dışında oyuncuların pek tanınmamış olması ve performanslarının vasatı aşamaması izleyicinin dizinin içine girmesini zorlaştırıyor. Ne yazık ki senaryonun da normalde izleyiciyi yakalaması gereken ilk bölümde merak duygusunu yeterince uyandıramaması gerçekten üzücü. Ayrıca sınıf çatışması hala yerli yerinde dursa da konuyu dedektiflik hikayesi ile renklendirmeye çalışmaları ve dizinin sürprizlerinin zayıflığı keyif kaçırıyor.

Tren Kan İstiyor

Sonuç olarak imdb’deki 6,3/10 olan puanını sonuna kadar hakkeden bir dizi olduğunu söyleyebilirim. Eğer elinizde izleyecek diziniz yok ve vaktiniz bol ise bir şans vermeyi tercih edebilirsiniz.