Home UZAYRAZZİ STAR WARS DROİDLERİNİ NEDEN SEVİYORUZ?
UZAYRAZZİ - 23 Aralık 2019

STAR WARS DROİDLERİNİ NEDEN SEVİYORUZ?

R2-D2, C-3PO, BB-8 ve son olarak D-O... Star Wars filmlerindeki akıllı robotları neden seviyoruz. Bilimsel cevabı bu yazıda.

Kasım 2014’te BB-8 adlı turuncu-beyaz topun ekranda ilk yuvalarlanışı… The Force Awakens“taki kısa sahnede bu eşsiz droid, Jakku (The Force Awakens’taki hayali çöl gezegen) kumlarında alabildiğine hızlı yuvarlanıyordu. Av köpeği gibi belli bir noktaya odaklanmış dururken, kafası belli bir noktada kilitliydi fakat vücudu bir milyon farklı yöne dönüyordu. 
Yuvarlanan droid BB-8.
Büyük gözü, çocuksu sesi ve hareketleriyle insanoğlunun bebek veya şirin hayvanlara olan hassas duygularını uyandırdı, kısacası BB-8 sevilmek için tasarlandı ve üretildi.

DROİDLER, STAR WARS’TA HAYATIN PARÇASI

Star Wars hayranları ilk gördüklerinde BB-8’in dijital bir oynama olduğunu düşündüler. 2015’teki Star Wars kutlamasında sahneden pratik, robotik BB-8 geçti. R2-D2’nin çölden geçişini seyretmeye benzeyen bu görüntü “Gerçek hayatta böyle bir şey mümkün olabilir mi?” sorusunu getirdi akıllara. 
Bir efsane… R2D2…
Star Wars evreninde droidler günlük hayatın bir parçası. Gemilere kaptanlık yapmak, onları tamir etmek, savaş sırasında hem asker hem ordu hem de silah görevi görmek, yemek yapmak, barda hizmet vermek, doktor gibi ameliyat yapmak, çeviri ve navigasyon işlerine bakmak ellerinden gelen işlerin sadece birkaçı. Bununla kalmıyor, bir de kişilik taşıyorlar, cevap veriyorlar, duyguları inciniyor, insanlara bakım yanında kimileri küstah ve utanmaz bile olabiliyor.

NİYE ROBOT SÜPÜRGEYE ÜZÜLMEYİZ DE DROİDLERE ÜZÜLÜRÜZ? 

Biz R2-D2, C-3PO ve BB-8’e ne kadar hayran da olsak bu tür droidler maalesef gerçekliğin bir parçası değiller. Robotlar bize farklı hizmet veriyor, sadece sahne arkasında yardımcı olmakla görevliler. Roomba’nız (Wi-fi’lı kendi kendine hareket eden robot süpürge) masanın altında sıkışırsa kendinizde ona karşı aynı sevecen ve şefkatli tavrı bulamazsınız çünkü o muhteşem bir gemide fır dönen bir fare droid değil.
Georgertown Üniversitesi’nden Doçent Patrick Johnson “Bu aşamada -robotunuzun ne yapmasını istediğinize göre- bipleyen, yuvarlanan ve arayüz iletişimi sağlayan bir R2-D2 yaratabiliriz ama şu an komutla bir çöp sıkıştırıcısını durdurmasını bekleyemeyiz” diyor. 

“C-3PO İÇİN HUKUKİ KORUMA GEREKLİ Mİ?”

Ayrıca “The Physics of Star Wars” kitabının yazarı olan Patrick Johnson’a göre robotların neler yapabileceği konusunda fikrinizi değiştirebilecek robotlar üreten Boston Dynamics’in Atlas ve daha birçok becerikli robottan sonra günümüzde basit görünen dil algoritimlerini, Google Translate ve Google Assistant’ın (AI) yapay zekasıyla birleştirir birleştirmez insan gibi konuşan, Star Wars evrenindeki droidlere tehlikeli seviyede benzer robotlar üretmeye ne kadar yakın olduklarını da vurguluyor. 

İnsana en yakın droid: C-3PO.
Kişilik sahibi bir droid bir bilim kurgu fikri… Fakat bunun gerçekleşmesini görmek isteyen de çok. Johnson’a göre droidlerin gerçek hayata geçişi etik sorunlar çıkarabilir. Sosyal ve muhabbet ‘bot’ları insanların onlarla iletişim şekli yüzünden internetin en kötü haline dönüştü.
Dijital asistana karşı terbiyesizce konuşabilen, Siri ve Alexa’ya bağırabilen insanların var olduğunu bilmek rahatsız edici geliyor Patrick Johnson’a… “C-3PO için ne zaman hukuk korumasına gerek duyulur? O bir eşya parçası mı yoksa kişilik sahibi bir varlık mı? Canlı değil, o halde insanın sahip olduğu korunmaya sahip olamaz dersek o zaman işler sarpa sarar” diyor.
Fakat yine de en basit bir podcast bile bir yapay zekaya yardım edebilir.

SON FİLMDEKİ SON DROİD: D-O

Dünya’da yapay zeka ile veya makine ile öğrenmeyi besleyecek o kadar çok içerik var ki, sadece podcast dinleyerek konuşmayı bile öğrenebilirler çünkü insanlar fazlasıyla işitsel, sesli içerik paylaşmış durumda.
Bu karmaşık kavram gerçek olana kadar Star Wars droidleri ideal bir galakside insan ve robot işbirliğinin nasıl bir şey olacağını gözler önüne serdi. “The Rise of Skywalker” ile bu hafta yeni bir droid ile tanışıyoruz: D-O.
Alemin en yeni droidi D-O.
Droid yedek parçalarından yapılmış, yuvarlanan bir saç kurutma makinesine benzeyen bu yeni droid, BB-8 ile dost oluyor. Star Wars filmlerindeki droidlerin insan özellikleri onlara inanmamızı sağlayan tek şey. İzleyicilerin bu filmleri hala seyretme sebebi de temelindeki droidlerin varlığı… 

DROİD NEDİR?

Vikipedi: Bir droid, Star Wars bilim kurgu serisinde bir dereceye kadar yapay zekaya sahip kurgusal bir robottur. Özel efekt sanatçısı John Stears tarafından yazılan terim, aslında “insan” gibi görünen ve hareket eden robotlar için ayrılmış bir kelime olan “android” adlı kırpılmış bir formdur.
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “CEM YILMAZ UZAYI KOLAY KOLAY BIRAKMAZ”