Home UZAYRAZZİ TRUMP KADIN ASTRONOTLARA KÜFÜR MÜ ETTİ?
UZAYRAZZİ - 22 Ekim 2019

TRUMP KADIN ASTRONOTLARA KÜFÜR MÜ ETTİ?

ABD Başkanı Donald Trump skandallarına yenisini mi ekledi? İddia: Canlı yayında kendisini düzelten kadın astronotlara 'orta parmak' çekti!

Medyayla kavgaları… Devlet ciddiyetinden uzak attığı tweetler… Türkiye’ye gönderdiği ilköğretim seviyesindeki mektup… ABD Başkanı Donald Trump koltuğa oturduğu günden bu yana Anadolu’daki efsane “Delidir, ne yapsa yeridir” cümlesini yerle yeksan etti… İşte son “Trump’tır, ne yapsa yeridir” dedirten iddia: “Donald Trump, canlı yayına kendisini düzelten kadın astronotlara orta parmak çekerek küfür etti.”

KADINLAR YÜRÜDÜ, HABERLERİ BİTMEDİ

Kaseti başa saralım… Geçtiğimiz Cuma günü… NASA astronotları Jessica Meir and Christina Koch bir ilki gerçekleştirdi. İki kadın astronot, tarihte ilk kez ‘kadın kadına’ uzay yürüyüşü yaptı. İkili kadınlardan oluşan bir ekibin ilk kez uzayda yürümesinden dolayı tarih yazdı.

ABD Başkanı Donald Trump da ‘medyatik’ fırsatı kaçırmadı ve kızı Ivanka Trump ve yardımcısı Mike Pence’le basının karşısına çıktı. Ardından da kadın astronotları tebrik etmek için Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlandı. Buraya kadar her şey güzeldi.

Trump, kızı Ivanka Trump ve yardımcısı Mike Pence’le.

BAĞLANTILI HABER: KADIN ASTRONOT, TRUMP’I REZİL ETTİ

GÖRÜNTÜ MSNBC TELEVİZYONU’NDAN

Ta ki, Donald Trump kadın astronotlara methiyeler düzene kadar. “İlk kez bir kadın istasyon dışında görev aldı” dedi. Amacı belliydi, gelecek seçimler öncesi kızı da yanındayken ‘kadın seçmenlere’ göz kırpmaktı. Ancak astronotlardan Jessica Meir söze girip “Daha önceden bir kadın uzay yürüyüşü yaptı” diyene kadar. Dahası bugüne kadar toplam 15 kadın, uzay yürüyüşü yapmıştı. Ancak hepsinde yanlarında bir erkek bulunuyordu.

İşte Jessica Meir de bu duruma dikkat çekmek istedi, ilk kez kadınların birlikte yürüdüğünün altını çizdi. Kadın astronotun Trump’ı ‘aşağıladığı’ Dünya basınında manşet olurken, dün Amerikan MSNBC Televizyonu bir görüntüyü mercek altına aldı.

BAĞLANTILI HABER: TRUMP AY’I MARS’IN PARÇASI SAYDI

DURAKSADI, SONRA PARMAKLA MESAJ VERDİ İDDİASI

Kadın astronotun söze girmesinden hemen sonra Donald Trump orta parmağını burnu ve gözü arasını götürdü. Televizyon görüntü için yorum yapmazken Twitter ‘yıkıldı.’ Twitter kullanıcıları Trump’ı kendisini aşağılayan kadın astronotlara orta parmak çekip küfür etmekle suçladı. Bir kullanıcı “Donald’ın duraksamasını ve hareketini sevdim” demesi de tepki çekti.

Başkan’ın bu hareket sonrası Jessica Meir’in bilgi düzeltmesi üzerine durmadığı ve konuyu değiştirip işlerini sorması dikkat çekiyor.

BAĞLANTILI HABER: ‘ASTRONOTLAR, MÜSLÜM VE BEN FERO DİNLESİN’