Home UZAYRAZZİ TÜRK KADINI DA ERKEĞİ DE PUBG OYNUYOR
UZAYRAZZİ - 14 Aralık 2019

TÜRK KADINI DA ERKEĞİ DE PUBG OYNUYOR

Dijital platform Oyunfor, 2019 Türkiye oyun dünyası istatistiklerini paylaştı: En çok oynanan, para harcanan oyunlar PUBG Mobile ve Fortnite.

Dijital platform Oyunfor, 2019 yılında Türkiye’deki oyun severlerin beğenilerini, ilgi alanlarını ve harcama bilgilerini içeren verileri değerlendirdi. Oyunfor’un verilerine göre, Türkiye’deki oyun severler en çok mobil oyunlara para harcıyorlar. Harcamaların yüzde 50’sini mobil, % 30’unu konsol, % 20’sini ise PC oyunları oluşturuyor.

TÜRKLERİN TOP 20 OYUNLARI

Türk kadını da erkeği de PUBG’ci…

Oyunfor verilerine göre 2019’da Türkiye’de en çok oynanan oyunlar aşağıdaki şekilde sıralanıyor:

01. PUBG Mobile

02. Fortnite

03. FIFA serisi

04. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

05. League of Legends (LOL)

06. Football Manager serisi

07. World of Warcraft

08. Overwatch

09. Battlefield serisi

10. Call of Duty: Black Ops 4

11. Apex Legends

12. Counter Strike: Global Offensive (CS:GO)

13. PES serisi

14. Grand Theft Auto V (GTA V)

15. Metin2

16. Knight Online
17. Zula
18. Blade and Soul

EN ÇOK KADIN OYUNCU İZMİR’DEN

Oyunfor verilerine göre kadınlar mobili erkeklerden daha çok seviyor. Paylaşılan istatistikler arasında kadın oyuncuların yoğunlaştığı şehirler de dikkat çekti. Buna göre en çok kadın oyuncu bulunan şehirler sırasıyla İzmir, İstanbul, Eskişehir, Ankara ve Konya. Kadınların en çok oynadığı oyunlar ise şöyle sıralandı:

01. PUBG Mobile

02. League of Legends (LOL)

03. Lords Mobile

04. Counter-Strike: Global Offensive (CSGO)

05. Arena of Valor

ERKEKLERİN İLK 3’Ü: PUBG, FORTNİTE, FUTBOL

Erkeklerin en çok harcama yaptığı oyunlar sıralaması, genel sıralamaya benzerlik gösteriyor. Birinci sırayı PUBG, ikinci sırayı Fortnite alırken, bunu sırasıyla Football Manager 2020, FIFA 2020 ve PES 2020 izliyor.

BİLGİSAYARDA FIFA, KONSOLDA PES

İstatistiklerde Türkiye’deki en popüler spor olan futbol konusunda da bir ayrım olduğunu belirten Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, “Uzun yıllardır sorulan ‘FIFA mı PES mi’ sorusu da veriler doğrultusunda yanıt buluyor. Bilgisayarda FIFA 20 açık ara önde gözüküyor. PES ise konsolda az bir farkla popülerliğini koruyor. Bu durumda, artık FIFA’nın PES’i rahatlıkla geride bıraktığını söyleyebiliriz” dedi.

KADINLAR MOBİLCİ, ERKEKLER KONSOLCU

Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, “Platformumuzda kadınların yüzde 70 oranda mobil oyunları tercih ettiğini görüyoruz. Bu oran, erkeklerde yüzde 40 düzeyinde. PC bazında bakıldığında kadınlar yüzde 20, erkekler yüzde 25 seviyesinde; konsol ise erkeklerde %35 ile daha popüler. Kadınlar ise %10 oranında konsol tercih ediyorlar. Genel kanının aksine, kadınlar FPS olarak bilinen birinci şahıs nişancı, yani savaş ağırlıklı oyunları seviyorlar. Bunu yüzde 15 ile MMORPG’ler, yani online rol yapma oyunları ve %10 ile aksiyon oyunları takip ediyor” dedi.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: CALL OF DUTY: MOBILE YAYINLANDI

FENOMEN OYUNDA “BALKABAĞI ZOMBİ” DÖNEMİ

“YÜZÜKLERİN EFENDİSİ”NİN YENİ OYUNU GELİYOR