Home UZAYRAZZİ TÜRK UZMAN: “ÖLÜM SONRASI SPERM BAĞIŞININ PSİKOLOJİK ETKİSİ BİLİNMİYOR”
UZAYRAZZİ - 23 Ocak 2020

TÜRK UZMAN: “ÖLÜM SONRASI SPERM BAĞIŞININ PSİKOLOJİK ETKİSİ BİLİNMİYOR”

İngiltere'deki "Erkekler öldükten sonra sperm bağışlayabilmeli" önerisi, Türkiye'de de yankı buldu. Op. Dr. Betül Görgen'in sözleri önemli.

İngiltere’deki “Erkekler öldükten sonra sperm bağışlayabilmeli” önerisi, Türkiye’de de yankı buldu. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Journal of Medical Ethics dergisinde yayınlanan yeni önerinin detayları hakkında şu bilgileri verdi:

“TALEBİ KARŞILAMAK İÇİN İTHAL EDİLİYOR”

“İngiltere’de sperm vericilerin sayısındaki yetersizlik ve doğurganlık kliniklerinden gelen talebi karşılayabilmek için her yıl başta Danimarka ve ABD’den olmak üzere en az 7 bin numunenin ithal edilmesine neden oluyor.”

Betül Görgen.

“İngiltere’de sperm donörü sıkıntısı var ve bu sorunu çözmenin tek yolunun bu olduğu düşünülüyor.”

“Az sayıda vaka, ölümden günler sonra erkeklerden alınan spermlerin canlı gebelikler ve sağlıklı çocuklar için kullanılabileceğini gösteriyor.”

“ÇEŞİTLİLİĞİ DE ARTIRACAĞINI SÖYLÜYORLAR”

“Doktorlar, ölü erkeklerden alınan bağışların sadece açığı azaltmakla kalmayacağını, aynı zamanda mevcut sperm çeşitliliğini de artıracağını söylüyor.”

“İngiltere’de donör bağışı sonrasında doğan çocukların 18 yaşına geldiklerinde donör babalarıyla iletişim kurmalarına izin veriliyor. Bu şekilde doğan çocuklar üzerindeki psikolojik etkinin ne olacağı şimdilik bilinmiyor.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ÖNCE YUMURTALARINI DONDUR SONRA KARİYER YAP!

“ÖLMEK; HUZURLU, KEYİFLİ VE RAHAT BİR SÜREÇ”

ROBOTLARLA ROMANTİK VE CİNSEL İLİŞKİ KURMA 2050 YILINA GELİNDİĞİNDE YAYGINLAŞMIŞ OLACAK