Home UZAYRAZZİ “TÜRKİYE’DEKİ OYUNCU SAYISI 30 MİLYONDAN FAZLA”
UZAYRAZZİ - 15 Aralık 2019

“TÜRKİYE’DEKİ OYUNCU SAYISI 30 MİLYONDAN FAZLA”

Dijital platform Oyunfor'un Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, Türkiye'deki oyun pazarı ve oyun severlerin beğenileriyle ilgili bilgi verdi.

2019 yılı için Türkiye’deki oyun dünyasıyla ilgili istatistiklerini paylaşan dijital platform Oyunfor’un Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, 2019 yılında Türkiye’deki oyun severlerin beğenilerini, ilgi alanlarını ve harcama bilgilerini içeren verileri değerlendirdi:

Mehmet Dumanoğlu

“Bölgedeki diğer ülkelere verdiğimiz dijital oyun hizmetlerine de kıyasla Türkiye, 30 milyondan fazla oyuncusuyla bölgedeki en hareketli ülke. Oyunfor olarak bu kitlenin çok büyük bir bölümüne ulaşıyoruz ve platformumuzdaki verilerin oyun sektörünün durumunu göz önüne sermesi için değerli olduğunu düşünüyoruz.”

BİR OYUNCUNUN YILLIK HARCAMASI 150 TL

“2019 yılında Türkiye’deki oyun severler ortalama 150 TL sepet tutarı ile alışveriş yaptılar. Bu miktar, 2018’deki yaklaşık 100 TL sepet ortalamasına göre % 50 artış gösterdi. Bu artışta ise en önemli etkenin kur farkından dolayı oyunların Türkiye fiyatlarının artması olduğunu düşünüyoruz.”

“En çok harcama yapılan oyunlar listesi ise şu şekilde: Son dönemde Battle Royale oyunlarının çok sevildiğini görüyoruz. En çok oynanan oyunlarda ilk iki sırayı PUBG Mobile ve Fortnite alıyor. En çok harcama yapılan oyun da bu ikisi. Sıralamada üst sıralarda FIFA ve Football Manager oyunları da futbola olan ilginin bir yansıması. Tüm dünyada e-spor fırtınasını başlatan League of Legends ile geniş kitlelere internetten oyun oynamayı sevdiren World of Warcraft da üst sıralardaki yerini koruyor.”

50 YAŞ ÜSTÜ ROL YAPMA VE STRATEJİ OYUNLARINI SEVİYOR

İstatistikler 50 yaş üstü erkek oyuncuların da erkeklerin genelde tercih ettiği Battle Royale yerine rol yapma ve strateji ağırlıklı oyunlardan hoşlandıklarını gösterdi. Oyunfor verilerine göre Türkiye’de 50 yaş üstü erkekler en çok World of Warcraft, Game of Thrones, Age of Empires 2, Travian ve Lords Mobile oyunlarını oynuyor.

16 YAŞ ALTI ZEKA GELİŞTİREN OYUNLAR DA OYNUYOR

En büyük oyuncu kitlesini oluşturan 16 yaş altı ise daha çok FPS ve rol yapma oyunlarına odaklanıyorlar. Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, “Genç erkeklerde en çok harcama yapılan oyun, League of Legends (LOL). Bunu Fortnite, Minecraft, Zula, PUBG; Metin2, Knight Online, Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) veRobloxizliyor. Hem zekâ geliştiren hem de yaratıcılığı ön plana çıkartan Minecraft ve Roblox’un gençler ve çocuklar arasında yaygın olmasını önemli buluyoruz” şeklinde konuştu.

EFSANE CUMA’DA AVRUPA’NIN GERİSİNDE KALDIK

Ülkemizde Kasım sonunda düzenlenen indirimler de oyun tercihleriyle ilgili son durumu gün ışığına çıkardı. Oyunfor Efsane Cuma kampanyasında, yüzde 30 ile 80 arasında yapılan indirimlerde tercih edilen oyunların sıralaması aşağıdaki gibi oldu:

01. Battlefield 5 (% 80 indirim)

02. FIFA 20 (%50 indirim)

03. Assassins Creed Odyssey (%60 indirim)

04. Battlefield 1 (%60 indirim)

05. eFootball PES 2020 (%60 indirim)

06. Football Manager 2020 (%30 indirim)

07. Need For Speed Heat (%40 indirim)

08. PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) (%60 indirim)

09. Watch Dogs 2 (%60 indirim)

10. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (%50 indirim)

11. Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands (%80 indirim)

12. Titanfall 2 (%80 indirim)

13. The Sims 4 (%80 indirim)

14. The Elder Scrolls 5 (%60 indirim)

15. The Crew 2 (%40 indirim)

16. Star Wars Battlefront 2 (%50 indirim)

17. Risk Of Rain 2 (%50 indirim)

18. PUBG Survivor Pass Badlands (%30 indirim)

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: OYUNDA YENİ DÖNEM: ‘KONSOLSÜZ CLOUD’

KEANU REEVES OYUN TANITIMINDA

“UZAYDA DOLAŞAN KESE KAĞIDI GİBİYİZ”

Fotoğraflar-video: Freepik, Twitter, Youtube