Home UZAYRAZZİ TÜRKİYE’NİN İLK UFO PROJESİ, TRT ARŞİV’DEN ÇIKTI
UZAYRAZZİ - 19 Şubat 2020

TÜRKİYE’NİN İLK UFO PROJESİ, TRT ARŞİV’DEN ÇIKTI

Antakyalı Fevzi Yertut ve ekibinin uzay aracı projeleri Feydamid'i 1978'de anlattığı haber, TRT Arşiv'den çıktı.

Feydamid… Türkiye’nin uçan-uzay aracı… Antakyalı Fevzi Yertut ve ekibi tarafından 1970’lerde projelendirildi, ancak sonra rafa kaldırıldı. İşte o proje, Feydamid, TRT Arşiv‘den çıktı. Yıl: 1978… Fevzi Yertut ve ekibi, TRT’ye Feydamid’i anlatırken görülüyor.

“UZAY TAKSİLERİ YAPACAĞIZ”

Bakın Fevzi Yertut ve ekibi, atmosfer ve uzayda uçabilen Feydamid’i nasıl anlatıyor:

“Mevcut oto sistemlerde difrensiyel ve şanzıman sistemlerini ortada kaldıracak. Ve pratik uzay çıkışını temin edecek. Uzay taksileri yapacağız. Uzay araçları yapacağız. Ve bu meyanda mevcut olan hava meydanları kalkmış olacak.”

“Feydamid Projesi’ne 1960 yılında başladık. 1970 yılında bunu gizli yapmak istedik Türkiye’de. Ancak inandıramadık. O kadar hayali bir projeydi ki, dış görünüşü itibariyle kimse inanmak istemiyor. Gerek sokaktaki ayakkabı boyacısından ilmi kurumlarda bulunan yetkili kişilere kadar kimse…”

“EVRENDE YALNIZ DÜNYA DEĞİL, UZAYDA VARLIKLAR DA VAR”

“Değişik şekillerde yapılabilir. ‘Midan’ uzayda büyük bir aracı temsil ediyor. ‘Danser’ devriye gemisini temsil ediyor. Feydamid Uzay Uçuş Aracı bugün monte edilmiş durumdadır.”

“16 kişi çalışıyoruz. Bu kadar büyük yaratılan bir evrende yalnız Dünya değil, teknik şartlara sahip, uzayda da varlıklar var. Yalnız uzayın bazı kanunları var. Hiç kimsenin geleceğine karışmamak… Uçan daireler geliyorlar Dünya’ya. Ama bizim kaderimize karışmıyorlar.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER:

İLK TÜRK UÇAN ARABASI CEZERİ TANITILDI

SÜRÜCÜSÜZ ARAÇ KARDA GİDER Mİ?

CARMEN ADASI’NDAKİ GİZEMLİ DAİRELER!