Home UZAYRAZZİ “UEFA AVRUPA LİGİ FİNALİ BİR GÜN MARS’TA OYNANABİLİR”
UZAYRAZZİ - 9 Ağustos 2019

“UEFA AVRUPA LİGİ FİNALİ BİR GÜN MARS’TA OYNANABİLİR”

Bu açıklama dünyaca ünlü İngiliz parçacık fizikçisi Brian Cox'a ait...

Hazırlayan: Berna Jolliffe

“Uzaylılar var mı?” sorusuna verdiği “Samanyolu’ndaki tek medeniyet biz olabiliriz” cevabıyla gündem olan İngiliz parçacık fizikçisi Brian Cox katıldığı bir radyo şovunda ilginç bir başlık verdi.

AMERİKA TURUNA ÇIKTI

Amerika turuna çıkan, 5 haftada 25 şov yapan Brian Cox “Bu rock turnesi gibi değildi kuşkusuz. Her gittiğim yerde 2’şer saat kozmoloji konuştum” dedi.

Bundan sonra Hong Kong, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kozmoloji seminerleri vereceğini belirten 51 yaşındaki Brian Cox, radyo programcılarının Dünya benzeri gezegenlerle iligili sorularına şu yanıtı verdi:

“MARS İLK BAŞTA DÜNYA’DAN DAHA DÜNYA’YDI”

“Bakın… 10 yıl önce Güneş Sistemi’yle ilgili bir konuşma yapmıştım. O zaman Pluto’ya gitmemiştik, hakkında pek bir şey bilmiyorduk. Şimdi biliyoruz.”

“4 milyar yıl önce Mars’ın Dünya’dan daha Dünya olduğunu biliyoruz. Bu çok önemli. Çünkü Dünya’da hayat 3.8 milyar önce başladı.”

“UYDUDAKİ BUZULLAR İZLANDA’DA VAR”

“Şimdi Güneş Sistemi’ndeki uydulara bakın. Enceladus var. Europa var. Europa’da da hayat olabilir. Enceladus bir yaşam merkezi. Buz çeşmeleri var. Benzerleri İzlanda’da var.”

Bir radyocunun “Dünya dışı yaşamla ilgili sorum olacak. Filmlerde gördüğüm uzaylı hayatı, bakteri hayatı değildi. Biraz rahatsız oldum. O yüzden de açıkça soracam. Başka gezegenlerdeki hayat nasıl?” sorusuna Brian Cox’un cevabı şu oldu: “Milyarlarca gezegen var Samanyolu’nda. Ama henüz bulamadık bizim gibi bir yaşam yeri. Tek bildiğimiz geçmiş. Venüs de bizim gibiydi, Mars da.”

ARSENAL TARAFTARI SORDU VE…

Arsenalli Mesut Özil

Brian Cox, programın diğer sunucusunun “Ben bir Arsenal taraftarıyım. Avrupa Ligi finali Bakü’de oynandı. Ve çok zor gitmek. Hangi gezegen Avrupa Ligi finali oynamak için idealdir?” sorusuna bomba cevabı yapıştırdı:

“Kesinlikle Mars. Ziyaret edeceğimiz tek gezegen Mars olacak. Merkür çok sıcak. Venüz daha sıcak. Diğerleri de gaz bulutları. Mars tek seçenek. UEFA Avrupa Ligi finali bir gün bu gezegen dışında yapılacaksa, Mars tek gezegen olacaktır.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “KAİNATTA 200 MİLYAR UZAYLI MEDENİYETİ OLABİLİR”

“SAMANYOLU’NDAKİ TEK ZEKİ VARLIK BİZ İNSANLARIZ”

“EVRENİN SONU HER AN GELEBİLİR”