Home UZAYRAZZİ UFOLAR VE İLLUMİNATİ: ARALARINDAKİ BAĞ NE?
UZAYRAZZİ - 13 Aralık 2019

UFOLAR VE İLLUMİNATİ: ARALARINDAKİ BAĞ NE?

Avustralyalı bilim insanlarına göre "UFO gördüm", "Uzaylılar beni kaçırdı" ya da "İlluminati var" diyenler sıradan insanlar, deli değil.

Mel Gibson’la Julia Roberts’ın oynadığı 1997 yapımı Komplo Teorisi filmini izlediniz mi? Hani Mel Gibson’ın Dünya’da yaşanan birçok olayın bir hükümet komplosundan ibaret olduğuna inanan Jerry Fletcher ismindeki bir taksi şoförünü canlandırdığı film… İzlemeyenler için spoiler vermeyelim ama film, komplo teorisyenlerini masaya yatırmıştı: “Deliler mi, haklı olabilirler mi?” İşte bu soruya Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) de cevap aradı…

2 MİLYARDAN FAZLA SAYFAYA BAKILDI

Colin Klein

Sosyal haber sitesi Reddit’te 2 milyardan fazla sayfayı inceleyen ANU uzmanlarının tespiti şu: “Komplo teorisyeni huni takmış insanlar değiller!” Reddit’in Komplo Teorileri sayfalarını didik didik eden ANU’dan Dr. Colin Klein “UFO’lardan İlluminati’ye; 11 Eylül saldırılarına kadar birçok komplo teorisine baktık” dedi ve ekledi:

“Reddit gibi platformlardan önce insanların sıradışı fikirlerini sahsen dinlerdik. Bazen fikirlerini çok da açmazlardı. Ancak bu sosyal platformlar çok değişik. Aslına bakarsanız yayılan komplo teorileri ve yapılan yorumlar çok mantıklı. İlginçtir, polisin orantısız güç kullanımıyla ilgili komplo teorilerinin neredeyse hepsi ayakları yere basan ve aynı olan yorumlar.”

“Bu insanlar belki yanlış şeylere inanıyorlar. Ancak benzer deneyimler yaşadıklarını belirttikleri için mantıklı ortak dil kullanılıyor. Sadece insanların kullandıkları dilden dolayı bazı değişiklikler gösterse de komplo teorileri genelde benzer…”

‘BAKIP ‘BUNLAR KAÇIK’ DEMEK EN KOLAYI’

“Genelde de güç ve güç odakları komplo teorilerinin başını çekiyor. Komplo teorilerine bakıp ‘Süper kaçık fikirler’; bunlara yazanlara ‘Deli’ demek en kolayı… Ancak bizce günlük yaşantımızla oldukça bağları ve süreklilikleri var.”

“İnternetteki komplolar, deli saçmasından daha üst perdede diyebiliriz. Çünkü gördük ki komplo teorisyenleri günlük yaşamı takip ediyor ve teorilerini birleştirebiliyorlar. Örneğin ABD Başkanlık seçimlerinde Donald Trump’a karşı ciddi bir saldırı vardı. Reddit’te yazmaya başlayıp en az 6 ay yorum yapanları inceledik özellikle… Komplo teorisyenlerinin, Dünya sorunlarıyla ilgili başkalarının fikirlerini takip ettiğini gördük.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: HOLLYWOOD, NEDEN UZAY VE ASTRONOT FİLMLERİ ÇEKİYOR?

“PİRAMİTLERİ UZAYLILAR YAPTI”

GÜNEŞ’İN YAKINLARINDA ‘DOLAŞAN’ BİR ‘MELEK UFO’ MU?