Home UZAYRAZZİ UZAY-DÜNYA SATRANÇ MAÇI BERABERE BİTTİ
UZAYRAZZİ - 11 Haziran 2020

UZAY-DÜNYA SATRANÇ MAÇI BERABERE BİTTİ

Uzaydaki Rus kozmonotların Dünya'daki santranç şampiyonlarından Sergei Karyakin'le yaptığı maçta kazanan olmadı, berabere bitti.

Rus Uzay Ajansı Roscosmos ve Rusya Satranç Federasyonu, ilki 9 Haziran 1970’de yapılan Dünya-Uzay satranç maçlarının 50’nci yıldönümü nedeniyle özel bir maç ayarladı. Elektronik satranç tahtasının bir tarafında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki kozmotlar Anatoly Ivanishin ile Ivan Vagner, diğer tarafında da Dünya’daki satranç şampiyonlarından Sergei Karyakin vardı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Dünya’dan ve uzaydan ilk açılış hamleleri.

“İNSAN BEYNİ UZAYDA ÇALIŞIYORMUŞ!”

Canlı yayımlanan ve 15 dakika süren maç berabere bitti. Kozmonot Anatoly Ivanishin “Büyük Usta’ya (Grandmaster) karşı kaybetmemek başarıdır” derken; Sergie Karyakin de heyecandan sabah 4’e kadar uyumadığını belirtti ve ekledi: “İyi oynadılar. Demek ki, insan beyni uzayda iyi çalışıyormuş.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Henüz 12 yaşındayken Karyakin tarihin en genç Büyük Usta’sı (Grandmaster-GM) ünvanına kavuşmuştu. GM, satrançta alınabilecek en önemli unvandır. Bu unvanı hak etmek için en az 2 bin 500 elo ve belli turnuvalarda belli başarıları elde etmek gerekir.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: MOURİNHO’YLA GARİP UZAYLI SOHBETİ!

SÜRÜCÜSÜZ ARAÇ KARDA GİDER Mİ?

“UZAY YARIŞINA NEDEN ÖZEL SEKTÖR KATILMAZ?”