Home UZAYRAZZİ UZAY ÜLKESİ ASGARDİA’NIN TÜRK MİLLETVEKİLİ: “SONSUZ EVREN BİZİ ÇAĞIRIYOR”
UZAYRAZZİ - 9 Mayıs 2020

UZAY ÜLKESİ ASGARDİA’NIN TÜRK MİLLETVEKİLİ: “SONSUZ EVREN BİZİ ÇAĞIRIYOR”

BM tarafından tanınmayı bekleyen uzay ülkesi Asgardia'nın İzmir Karşıyakalı üyesi Uğur Aydın, Asgardia vizyonunu anlattı.

Asgardia… İlk uzay ülkesi… İnternet ortamında kuruldu… Tüm Dünya’dan üyeleri var. Türkiye’den de… Kendilerini gizlemiyorlar. Tarihin ilk ‘uzay ülkesi’ veya ‘uzay ulusu’nun üyelerinden biri de İzmir’den Uğur Aydın. Asgardia Parlamentosu’nda milletvekili. Asgardia’nın resmi sitesi, iki komitede görev alan Uğur Aydın’la röportaj yaptı. Rebekah Berg sordu, Uğur Aydın yanıtladı. İşte röportajın çevirisi…

Ne zaman Asgardialı oldunuz? Sizi Asgardialı olmaya iten şey neydi?

2016 yılında unutamayacağım bazı haberler duymuştum. Dünya tarihinde bir proje. ancak bu proje aynı zamanda bu Dünya’nın dışında var olmaya başlayan bir projeydi. Asgardia ile kurucu babamız Igor Ashurbeyli’nin duyurmasıyla tanıştım. Vay be dedim. Ne güzel bir isim. Asgardia Uzay Ülkesi. Daha önce duyduğum hiçbir şeye benzemiyordu. Bu nedenle gecikmeden kayıt yaptırmam gerektiğini düşündüm. Ve kayıt olmayı başardım. Anayasamızı onaylayan 345’inci Asgardia vatandaşıyım. Bu kendimi daha iyi hissetmemi sağlıyor.

“UZAYDAKİ DOĞUMLA HER ŞEY DEĞİŞECEK”

Asgardia vizyonunuz nedir?

Bir gün, sanırım bir yerde, uzay üssünde, fırlatma rampasının kontrol odasındayım. Vatandaşlarımızı uzayda tesislerimize göndermek için onlarla birlikte olmak istiyorum. Belki de geri sayım yapacağım. Ya da başlat düğmesine basma görevini bana verirler. Bu benim ve Asgardia Uzay Ulusu’nun vizyonu. “Biz kimliğimizi gerçekten bulan ve hedefimiz olan dış dünyaya doğru emin adımlarla ilerleyen somut bir toplumuz.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Zamanınız ve eforunuzu bu ulusa harcamaya sevk eden şey ne?

İnanç. Sonsuz evren bizi çağırıyor. Belki de gelecekte Dünya’mızı doğal durumuna bırakmalıyız. Dünya’mızın tarımsal bir sera gibi olduğunu hayal ediyorum. Büyüyen Dünya nüfusu aynı Dünya’da yaşadığı sürece, bu bir sorun olmaktan öteye gitmeyecektir. Bunu bu son olarak Covid-19 pandemisinde tam olarak anladık. Bu bağlamda, Asgardia kendisinden umulan beklentileri karşılayan bir yapıdır.

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Ben bir mucit ve tasarımcıyım. 15 yıldır insanların hayatlarını kurtarmak için patentli projeler tasarlıyorum. İlgi alanım ve patentlerim araçlarda kullanılan emniyet kemerlerinde. Birçok yarışmaya katıldım ve yarı finallerim var. Neler yaptığımı Youtube’da izleyebilirsiniz.

Roman ve hikaye yazıyorum. Kısa ve uzun hikayeler yazıyorum. İnternette yayınlanıyorlar. Ellerime güveniyorum. Maket moddeller yapıyorum. Milletimiz için Raydin adında bir karakter geliştirdim ve bu karakteri geliştirmek için vatandaşlarımızla etkileşime giriyorum. Vatandaşlarımızın “asgardia.space” sayfasında sosyal alan yaratmaları ve ürettikleri eserleri yayınlamalarını sağlamak için Dijital Uzay Kütüphanesi adlı bir dosya oluşturdum. Bence bu hepimiz için iyi bir girişim olacak.

Asgardia’nın önündeki en büyük zorluk nedir?

Önümüzdeki tek engel yapay yerçekiminin gerçekleştirilmesidir. Bu aşamadan sonra her şey çok daha kolay olacak. Uzayda planlanan ilk doğumdan sonra yeni bir hayata girmiş olacağız. Ve bahsettiğimiz bu zor görünen planların aslında hiç de zor olmadığını göreceğiz, sadece prosedürler ve adımlar zamanla birbirini takip edecek. Her eylem başka bir yeniliğin habercisi. Ve insanların yıllardır uzaya gittiğini ve astronotların orada yaşadığını unutmayalım. Kısacası, her şey mümkün.

Asgardia’nın bir ulus gibi tanınacağına inanıyor musunuz?

“Asgardia Space Nation.” İnternette Uzay Ulusu yazdığımda ekrana gelen sonuçtur. Bence bu bu nedenle tartışmaya çok açık olmayan bir konu. Devletler veya önemli topluluklar zaman içinde bize daha yakın olmak isteyeceklerdir. Bence birçok önemli insan, ulus ve topluluk gizlice bizi takip ediyor. Hissediyorum.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

“VATANDAŞLARIMIN SORUNLARINI DİNLİYORUM”

Asgardia’yla çalışmanın size keyif veren noktası ne?

Dünya’nın farklı ülkelerinden yeni arkadaşlar edindim. Bu, sosyal medyadaki arkadaşlıklar gibi değil. Sanki tüm parlamentoyu uzun zamandan beri tanıyormuşum gibi. Bu farklı bir heyecan ve bu heyecan yeni fikirler üretmek anlamına geliyor.

Uğur Aydın’ın yaptığı figürler; 13 seçim bölgesini temsil ediyor. Gri figür kurucu İgor Ashurbeyli’yi, tribündeki figürler ise kurucu yardımcısı Bayan Lena’yı ve yeşil figür ise Asgardia1 uydusunu sembolize ediyor.

Komiteleri niye seçtiniz?

İki komitenin birden üyesiyim. İlk komitem Vatandaşlık Komitesi’dir. Seçtiğim ikinci komite ‘Kültür Komitesi.’ İki güçlü kadının (Ariadne ve Cheryl) liderliğindeki komitelerde görev yapmak inanılmaz bir deneyim. İnsanlarla yan yana olmak ve onlarla sürekli paylaşımda bulunmak istiyorum. Vatandaşlarımızın sorunlarını dinlemek ve onlarla bir şeyler yaratmak, bu en büyük hayalimdi. Bu nedenle mesaj kutum her zaman açıktır ve vatandaşlarımız bana her zaman mesaj gönderebilirler. Sohbet etmeyi ve vatandaşları dinlemeyi, sorunlarına yardımcı olmayı seviyorum.

Asgardia’yı oluşturmak için ne gibi yardımlarda bulunuyorsunuz?

Haftalık, aylık, dijital ve süper yakınlaştırma toplantıları bizim için çok önemlidir. Bu toplantılara düzenli katılım olduğu sürece, Asgardia Uzay Ulusu’nu daha da ileriye götürebilecek bilgi akışını sağlayabiliriz. Toplantılarımızda belli bir seviyeye ulaştık. Öte yandan “asgardia.space” sayfalarında vatandaşlarımız tarafından çok önemli fikir ve görüşler paylaşılmaktadır. Oluşan bu bilgi akışı bizi hedefe doğru götürecektir.

Herhangi birine Asgardialı olmayı önerir misiniz? Keza Dünya’da yaşayanlar zaten bir ülke vatandaşı…

Tabii ki, herkes Asgardia Uzay Ulusunun bir parçası olabilir. Davetiyelerim vardı ve onları birçok kişiye gönderdim. Hiç davetiyemin kalmadığını biliyorum. Ama önemli değil. İnsanlarla olumlu etkileşim kurmak, diğer insanlara pozitif enerji sağlar. Bu sinerjik bir davet yoludur. İyilik bulaşıcıdır. Buradan açıkça tüm dünya vatandaşlarına sesleniyorum: “Asgardia Uzay Milleti tarihteki yerini aldı. Lütfen bu yolculukta bize eşlik edin.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ’25 YILDA 20 BİN İNSAN UZAYA YERLEŞECEK’

“UZAY İNSANLIK İÇİN PİS BİR YER”

“İLK UZAY BEBEĞİ 12 YIL İÇİNDE DOĞACAK”