Home UZAYRAZZİ ‘UZAYDA DOĞAN İLK ÇOCUK BİR RUS OLACAK’
UZAYRAZZİ - 17 Temmuz 2019

‘UZAYDA DOĞAN İLK ÇOCUK BİR RUS OLACAK’

Uzay yarışı yepyeni bir boyuta taşındı. Rus bilim insanı ‘Uzayda doğum’ hayalini şöyle özetledi: “İlkleri hep Ruslar yaptı. Bunda da öyle olacak.”

Rus Bilimler Akademisi’nden Dr. Irina Ogneva “Moskova yönetimi, uzayda doğan ilk çocuğun Rus olmasını istiyor” dedi ve ekledi: “Uzay çalışmalarında hep ilkleri biz yaptık. İlk uzay çocuğunun da Rusya vatandaşı olmasını istiyoruz.”

‘KOZMONOTLAR SPERM BAĞIŞLAMADI’

“Şu anda bu proje için gönüllü çıkmadı. Bugüne kadar Rus kozmonotlar da sperm bağışına yanaşmadı. Hedef Dünya yörüngesinde doğum olabilir. Öyle olursa, tabii ki bebeğe de ebeveyne de biz bakacağız.”

‘BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN SAĞLIKLI DOĞUM’

“Önemli olan bebeğin sağlıklı bir şekilde doğması. Bir amacımız var. Ama bu amaç için daha yolun çok başındayız. Ama bilimsel olarak şunu diyebilirim: Uzayda memeli doğumu, ulaşılabilir bir hayal.”

‘HAMİLE, YÜKSEK RADYASYON KAPABİLİR’

Aynı merkezde araştırmacı Lyubov Serova da bazı uzmanların “9 aylık uzay yolculuğunda anne yüksek radyasyona maruz kalabilir” yorumlarına karşı çıkıp, yörüngede doğuma şöyle yeşil ışık yaktı: “Bir uzay yolculuğunda fetüsün büyümesi de bebeği taşımak da sağlıklı bir bebeği dünyaya getirmek de mümkün. Tıbben bir sorun yok.”

Fotoğraf: Daily Mail