Home UZAYRAZZİ “UZAYDA DOLAŞAN KESE KAĞIDI GİBİYİZ”
UZAYRAZZİ - 10 Aralık 2019

“UZAYDA DOLAŞAN KESE KAĞIDI GİBİYİZ”

"Gamer Zirvesi 2" etkinliği, Jahrein takma adıyla bilinen Twitch ve YouTube içerik üreticisi Ahmet Sonuç'un katıldığı oturumla son buldu.

Bilgisayar oyunları sektörünün birbirinden ünlü isimleri Anadolu Üniversitesi bünyesindeki “Gamer Zirvesi 2″de bir araya geldi. Etkinlik, Jahrein takma adıyla bilinen Twitch ve YouTube içerik üreticisi Ahmet Sonuç’un katıldığı oturumla son buldu.

İşte Ahmet Sonuç’un konuşmasından satır başları:

“ÇOCUKLAR ÇOK FAZLA SÖMÜRÜLÜYOR”

“Küçük yaşlarına rağmen sektörde yüksek izlenme sayılarına ulaşan çocuklar var ve bu durumdan endişe duyuyorum. İçerik üreticiliği konusunda çocukların çok fazla sömürüldüğünü düşünmeye başladım. Çok yüksek sayılarda izleniyorlar. Bu çocukların yaşının çok küçük olmasından dolayı bana çocuk işçilik gibi geliyor. Yaşları büyüdüğünde bu çocukların nasıl psikolojilerde olacağını bilemiyoruz. Aklım bunu almıyor.”

Ahmet Sonuç, nam-ı diğer Jahrein.

“Sanal dünya ve gerçek dünya arasında iletişim bağlamında büyük farklılıklar var. Bizim memleketimizde herkesin bir kutsalı var. İnsanlar sevdiği şeyleri kutsallaştırıyor. Fikir belirtmeye başladığın zaman insanların kutsallarına dokunabiliyorsun. Bundan dolayı kimisi kutsalına dokunduğunda sana karşı cephe alabiliyor.”

“BENDEN NEFRET EDEN İNSANLAR VAR”

“Bana bazen tehditler geliyor. Benden nefret eden insanlar var; ama yüz yüze geldiğimizde o nefret kalmıyor. Gerçek hayatta medeni insanlar gibi tartışabiliyoruz. Ancak sosyal medyada kanallarından iletişim kurduğumuzda pek öyle olmuyor. Klavye başındaki insanlar düşünmeden bazı şeyler yazabiliyorlar.”

“Önümde hiçbir örnek olmadan, neredeyse YouTube kurulduğundan beri içerik üretiyorum. Hobi olarak başladığım yayıncılık zamanla mesleğe dönüştü. Bizim önümüzde örnek yoktu. Neredeyse YouTube açıldığından beri bir şeyler üretiyorum. Hobi olarak başladım, sonra işim oldu. Bizim öncümüz yok.”

“Mesela doktor veya mühendis olmak istesen soracağın birileri var. Biz tamamen fikrimiz olmayan bir şeye girdik. Bir şekilde işimiz içerik üretmek oldu. Hala uzayda dolaşan bir kese kağıdı gibiyiz. Bu işi keyif alarak yapmak en iyi hareket olur.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: INSTAGRAM’DAN FENOMENLERİ ÜZECEK KARAR

TÜRKİYE’DE TWİTTER’DA EN ÇOK KONUŞULAN 5 OYUN

“GENÇLER ARTIK HABERİ YOUTUBE, FACEBOOK VE TWİTTER’DAN ALIYOR”