Home UZAYRAZZİ UZAYDA İLK SUÇ: DÜNYA DERTLERİ UZAYDA BAŞINA İŞ AÇTI
UZAYRAZZİ - 25 Ağustos 2019

UZAYDA İLK SUÇ: DÜNYA DERTLERİ UZAYDA BAŞINA İŞ AÇTI

Uzay tarihinde bir ilk… Astronot Anne McClain Uluslararası Uzay İstasyonu’ndayken kendisine boşanma davası açan eşinin banka hesaplarına girdi. NASA soruşturma başlattı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Kurumu NASA, astronotlarından Anne McClain’in Uluslararası Uzay İstasyonu’ndayken eşinin banka hesaplarına girdiği iddiaları üzerine soruşturma başlattı.

YETERLİ BAKİYE VAR MI DİYE BAKMIŞ!

New York Times gazetesine avukatı aracılığıyla açıklama yapan Astronot Anne McClain, kendisine boşanma davası açan eşi Summer Worden’ın banka hesaplarını kontrol ettiğini ancak yanlış bir şey yapmadığını belirtti.

Ağustos ayı başında Dünya’ya dönen Astronot Anne McClain açıklamasında faturalar ve oğlunun bakımı için hesapta yeterince para olup olmadığını kontrol etmek istediğini belirtti.

BOŞANMA DAVASI GELECEK AY SONUÇLANACAK

Eşi Summer Worden’ın Federal Ticaret Komisyonu’na şikayeti sonrası NASA Teftiş Kurulu konuyla ilgili inceleme başlattı.

Astronot Anne McClain ve Hava Kuvvetleri’nde subay olan eşi Summer Worden 2014’te evlenmişti. Boşanma davasının gelecek ay sonuçlanması bekleniyor.

UZAYDA HUKUK NASIL İŞLİYOR?

Uluslararası Uzay İstasyonu ABD, Rusya, Avrupa, Kanada ve Japonya’ya ait.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan kişiler ve mülkleri için astronotların vatandaşı olduğu ülkelerin yasaları geçerli. Herhangi bir ülke, kendi vatandaşı olan bir astronota karşı suç işleyen diğer astronotu yargılamak üzere iadesini talep edebiliyor. Uzmanlar, uzayda işlenebilecek suçlar için yasal çerçeve olmasına rağmen bunların şimdiye kadar hiç işletilmediğine dikkat çekiyor.

FOTOĞRAF: TWİTTER