Home UZAYRAZZİ ‘UZAYLILARA’ MESAJINIZI RADYO SİNYALİYLE GÖNDEREN SİTE!
UZAYRAZZİ - 7 Ekim 2019

‘UZAYLILARA’ MESAJINIZI RADYO SİNYALİYLE GÖNDEREN SİTE!

İnternet sitesine giriyorsunuz, 'uzaylılara' mesajınızı yazıyorsunuz, site mesajınızı radyo sinyalleriyle dış uzaya gönderiyor.

İnternet sitesinin ismi: Space Speak. Siteye giriyorsunuz, kaydoluyorsunuz. Mesajınızı yazıp, enter’a basıyorsunuz. Site, mesajınızı radyo sinyalleri sayesine dış uzaya gönderdiğini vaat ediyor. Ücretsiz! Uzaya mesaj, eğlenceli bir fikir. Sitenin tanıtımını yapan ufo gözlemcisi Scott Waring “Radyo sinyalleri ışık hızıyla dolaşacak. Ölseniz de mesajınız kainatın her noktasına gidip gelecek” diyor.

BİZ DE GÖNDERDİK: “SABAH ŞERİFLERİNİZ HAYROLSUN.”

Uzaylıların varlığına inanan Scott Waring “Milyonlarca uzaylıya mesajınızı iletme şansınız olacak. Birçok insanın bundan hoşlanacağını sanıyorum” diyor. Spacemag Türkiye de Space Speak’e bir mesaj kaydetti. Spacemag Türkiye’nin dış uzaya gönderilmesi için seçtiği mesaj “bildiğimiz bir mesaj” oldu: “Sabah şerifleriniz hayrolsun.”

Neydi bu mesaj? Bu Türkçe mesaj 42 yıldır uzayda dolaşıyor! NASA, 20 Ağustos 1977’de Voyager 2 insansız uzay aracını uzaya gönderdi. Onu 5 Eylül 1977’de Voyager 1 takip etti. Voyager’ın taşıdığı altın plakta Türkçe’nin de aralarında bulunduğu birçok dilde selamlama var. Türkçe olarak kaydedilen “Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah şerifleriniz hayır olsun” mesajının arkasındaki hikaye şöyle…

MESAJIMIZ 17 MİLYON KM’YE GÖNDERİLDİ!

Voyager’daki altın plağın kapağı

Mesaj Prof. Dr. Peter Ian Kuniholm’a ait… Kaydın nasıl yapıldığını Prof. Dr. Peter Ian Kuniholm şöyle açıklamıştı: “1960’larda Robert Kolej’de İngilizce öğretmenliği yapıyordum. Behçet Kemal Çağlar da o sıralarda kolejde edebiyat öğretmeniydi. Behçet Kemal Çağlar’ın beni her sabah selamlama biçimiyle Türkçe bir kayıt yaptım.”

Voyager’daki altın plak

Peki, Space Speak, Spacemag Türkiye’nin mesajını gönderecek mi? Sitenin iddiasına göre mesaj 17,155,947 km öteye gönderildiğini öne sürdü… Bu soru; kullanıcılar tarafından sorular sorulan, cevaplanan, değiştirilen ve düzenlenen soru-cevap sitesi olan Quora’da gündeme geldi. Bir kullanıcı “Space Speak mesajları gönderiyor mu?” sorusuna şu cevabı verdi:

‘SİNYAL AKTARICILARI ÇOK GÜÇLÜ DEĞİL’ İDDİASI

“2.45 GHz ISM-bant transmitter kullandıklarını söylüyorlar. Bu FM aktarıcılarında ciddi kısıtlama var, güçlü değillerdir. Çok büyük bir anten kullanılsa dahi Ay’a ulaşmadan sinyal zayıflar.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER:

UFO UZMANI: “MERKÜR’DEKİ ANTİK YAPILAR UZAYLI KANITI.”

SON TEORİ: “ATALARIMIZ DÜNYA’YA MARS’TAN GELMİŞ OLABİLİR.”

MARS’TA ÇEKİLEN BU GÖRÜNTÜDEKİ ‘ŞEY’ UFO MU?