Home UZAYRAZZİ VE UZAYLILAR AMERİKA YERİNE NİJERYA’YA İNER
UZAYRAZZİ - 17 Ekim 2020

VE UZAYLILAR AMERİKA YERİNE NİJERYA’YA İNER

Bilim kurgu yazarımız Volkan Güven, bu haftaki yazısında geçenlerde yazdığı "WORMWOOD-ÜÇLEMESİ"ni ele almaya devam ediyor.

Merhaba değerli bilim kurgu severler. Bu yazımda sizlerle daha önce ilk kitabını tanıttığım Rosewater serisini biraz daha geniş olarak ele alacağım.

Hilmi Volkan Güven.

Arthur C.Clarke bilim kurgu kitabı kategorisinde 2019 senesi yılın kitabı ödülü kazananı olan bu seri bilim kurgunun en büyük ezberlerinden birini  bozarak gizemli uzaylıların (Amerika yerine) Nijerya’nın yoksul bir kasabası olan Rosewater’a gelmelerinden on bir sene sonrasında; 2066 senesinde geçmekte.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Bu evrende Wormwood adı verilen uzaylı kubbesi her sene açılmakta ve yakın çevresindeki tüm insanların hastalıklarını iyileştirmektedir. Fakat bu iyileşmenin ufak bir yan etkisi olarak ölmüş olan insanlarda bu dönemde canlanmaktadır. Aynı zamanda Nijerya devleti Amerika’yı kıskandıracak bir teknoloji seviyesine sahip olmakla beraber, gizli servisleri aracılığıyla uzaylılar konusunda derin araştırmalar yapmaktadır.

İlk kitabı serinin ana karakteri diyebileceğimiz ve atmosferi saran ksenoform denilen bakteriler yoluyla telepatik güçlere sahip azınlığa mensup olan Kaaro’nun anlatımıyla deneyimlemekteyiz.

TAVSİYE EDİYORUM

İlk kitaptaki (Rosewater-İstila) karakterler ve olaylar daha ziyade sci-fi soslu bir bilim kurgu detektiflik hikayesi okuyor hissi bırakıyor. Romanın geçtiği ortamın Afrika olması ve farklı kurgunun orijinalliği de okuma keyfini arttırıyor.

İkinci kitapta (Rosewater-İsyan) olayların farklı karakterlerin gözünden anlatılmaya başlamasıyla ve hikayenin genişlemesiyle bilim kurgu polisiyeden  daha ciddi ve aksiyonlu bilim kurgu politik bir yapıya bürünüyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Özellikle ikinci kitapta beni biraz rahatsız eden husus sanki yazarın ilk kitaptaki karakterleri ikinci kitapta daha farklı konumlandırması olmuş. Bu durum her iki kitap arasında bazı tutarsızlıklara da yol açmıyor değil. Bunun yansıra Eksik parça yayın evininde ilk kitaba göre çok daha iyi bir kapak tasarımı kullanması ve çevirinin bir kademe daha düzelmesi (hala ciddi eksikler var) bu seriyi ciddiye aldıklarını gösteren olumlu gelişmeler olarak öne çıkmakta.

Değişik bir bilim kurgu deneyimi tatmak isteyen bilim kurgu severleri eğer çeviri ve imla hatalarına çok takılmayacaklarsa gerçekten farklı bir deneyim sunan bu seriyi okumalarını mutlaka tavsiye ederim.

Sağlıcakla Kalın.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: VOLKAN GÜVEN’İN İLK YAZISI: …PUNK 101

BOMBA ARAŞTIRMA: “SELFİE’CİLER YALNIZ, ÖZGÜVENİ DÜŞÜK, BAŞARISIZ KİŞİLER”

BİR MİLYAR KİŞİYİ ETKİLEYEN GÜVENLİK AÇIĞI