Home UZAYRAZZİ VOLKAN GÜVEN, SPACEMAG TÜRKİYE’DE
UZAYRAZZİ - 4 Kasım 2019

VOLKAN GÜVEN, SPACEMAG TÜRKİYE’DE

Türkiye'nin uzay, bilim ve teknoloji medyası Spacemag Türkiye büyüyor. Bilim kurgu yazarı Volkan Güven de ailemize katıldı.

“Türkiye’nin uzay, bilim ve teknoloji medyası” sloganıyla çıktığımız yolda Spacemag Türkiye her anlamda büyüyor. Okurlarına okur katan Spacemag Türkiye ailesinin yazar kadrosu da genişliyor.
Uzay sinemasına büyük önem veren Spacemag Türkiye’nin yeni yazarı Volkan Güven… Bilim kurgu yazarımız Volkan Güven artık her Çarşamba yazılarıyla ‘Uzayrazzi’ sütunlarında olacak.

STAR WARS HAYRANI VOLKAN GÜVEN KİMDİR?

Spacemag Türkiye Yazıişleri Müdürü Ali Selim Emeç sordu, bakın Volkan Güven kendisini sizler için nasıl tanıttı:
“1981 Yeniköy, İstanbul doğumlu olan yazar; küçüklüğünden beri sinema, Star Wars, anime ve bilim kurgu hayranı. Yazar şu anda finans yöneticisi olduğu firmadaki fazla mesailer ile cebelleşmekte ve zaman bulunca okumayı planladığı İthaki yayınları bilimkurgu serisinin kitaplarını istiflemekle meşgul.”
Spacemag Türkiye gemisinin kaptanı olarak Volkan Güven’e “Aileye hoşgeldin” diyorum ve bir bilim kurgu hayranı olarak her Çarşamba yazılarını iple çekeceğimi iletiyorum.

HER GÜN BOL HABER, HAFTANIN 4 GÜNÜ ÖZEL YAYIN

19 Mayıs 2019’da Tamer Değirmenci, Ali Selim Emeç ve Senem Eren’le yola çıkan, 3 aylık test yayınından sonra 30 Ağustos 2019’da resmen yayına geçen Spacemag Türkiye, Ekim 2019’un başında Youtube kanalını da açtı. 4 kişiden kocaman bir aileye dönen Spacemag Türkiye’deki yayın akışı ‘şimdilik’ şöyle:
* Pazartesi: Sokak röportajları (Youtube)
* Çarşamba: Volkan Güven’in bilim kurgu yazıları
* Cuma: Emre Ergül ile kozmoğrafya röportajları (Youtube)
* Cumartesi: Özgür Öney‘in fotoğrafçılık yazıları
Farkındaysanız ‘şimdilik’ dedim… Çünkü ‘şimdilik’ yayın akışımız böyle.

BİLİM KURGU = DÜŞ GÜCÜYLE OLUŞAN ESER

Volkan Güven sürprizimize geri dönelim… Kendisi bilim kurgu yazacak dedik ya; peki bilim kurgu nedir? Buyrun filmin fragmanına…
* “Bilim kurgu bir büyüteçle gerçeğe yaklaşır, onu birtakım sayılarla abartarak gözümüzün içine sokar.” BAURDRİLLARD
* Bilim kurgu, bilimsel verilerin sağladığı olanaklarla düşsel ve mantıklı tahminler yapar, bilimsel buluşların gelecekte nelere yol açacağı üzerinde durur. KAYIP DÜNYA
* Çağdaş bilim verileriyle düş gücünden oluşan (film, roman vb.). TDK

* Bilim kurgu, bugün henüz kullanımda olmayan bilim ve teknoloji öğeleri kullanılarak yakın ya da uzak gelecekle ilgili öyküler, serüvenler oluşturulmasıdır. TÜRKEDEBİYATI.ORG
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ÖZGÜR ÖNEY, SPACEMAG TÜRKİYE’DE