Home UZAYRAZZİ YAŞLI ADAMIN SAVAŞI
UZAYRAZZİ - 8 Ocak 2020

YAŞLI ADAMIN SAVAŞI

2020’nin ilk ayının ilk yazısında bildiğiniz gibi en çok sevdiğim bilimkurgu türü olan askeri bilim kurguyu sizinle paylaşmak istiyorum.

Hani bazı filmler vardır ya; birçok filmin farklı kısımlarından esinlenmiştir ama bir taraftan bu esinlenmeleri çok güzel bir şekilde harmanlamıştır. İşte John Scalzi’nin yazdığı Yaşlı Adamın Savaşı’da  öyle bir roman serisi.

Benim ilk aklıma gelen esinlenmeleri kısaca saymak gerekirse (hem film hem de roman olarak) kısaca : Avatar, Bitmeyen Savaş ve Yıldız Gemisi Askerleri olacaktır. Sıkı bilim kurgu okuyucu ve izleyicilerinin romanda tanıdık bir çok unsur bulacaklarına eminim.

Kitabın konusu kısaca aşağıdaki gibi:

John Perry yetmiş beşinci doğum gününde iki şey yaptı. Önce karısının mezarını ziyaret etti. Sonra da askere yazıldı.
İyi haber, insanlık nihayet yıldızlara ulaştı. Kötü haberse, uzayda yaşamaya elverişli gezegenler sayılı.  Ve tabii bu gezegenler uğruna bizimle savaşmayı göze alan düşman uzaylı ırkları da var.
Bu yüzden savaş içindeyiz biz de. Dünya’yı korumak ve yıldızlara bayrağımızı dikmek için savaşıyoruz. Dünya’dan çok uzakta, bu kanlı, acımasız, sonu gelmez savaş uzun yıllardır devam ediyor.
Dünya izbe bir gezegen. Kaynaklarının çoğunluğu Koloni Savunma Güçleri’nin elinde. Herkes emeklilik yaşı geldiğinde onlara katılabileceğini biliyor. KSG genç insanlar değil, onlarca yıllık bilgi ve beceri birikimi taşıyan insanlar istiyor.
Bir daha dönmemek üzere Dünya’dan ayrılacaksınız. Askerliğiniz, cephelerde iki sene sürecek. Ve hayatta kalırsanız alın teriyle kazanılmış gezegenlerin birinde kendinize ait bir yuvayla ödüllendirileceksiniz.
John Perry bu anlaşmayı kabul etti. Nelerle karşılaşacağını bildiğini sanıyordu. Fakat evden pek çok ışık yılı ötedeki gerçek savaş, onun hayal edebileceğinden çok ama çok daha zordu ve kendisinin zamanla neye dönüşeceği daha bile garipti.

HOLLYWOOD FİLMİ OLABİLECEK KUMAŞA SAHİP

Kitap inanılmaz sürükleyici yapısı,  yazarın belli temellere dayanan somut ve olası bir evren oluşturması, karakterlerin güzel bir temele, gelişime oturtması ve askeri teknoloji ( özellikle nano teknolojinin kullanımı, BrainPal  ve MP35 ayrıca hosuma gitti) ile ilgili detaylarıyla kendini gerçekten soluksuz okutuyor.

Kitap ile ilgili eleştiri olarak belki çok fazla farkedilir esinlenmeye sahip olması ve 6 kitaplık serinin devam kitaplarında alınan keyfin belirgin ölçüde düşmesini söyleyebilirim.

Sonuç olarak Yaşlı Adamın Savaşı tam anlamıyla bir Hollywood dizisi veya filmi olabilecek kumaşa sahip kesinlikle okunması gereken bir seri olarak öne  çıkıyor. Benden size ufak bir ipucu; eğer Ali Şen gibi zirvede bırakmak isterseniz kitabın serinin ilk iki romanını okumanız yeterli olacaktır.

Yeni yılda sevgi, sağlık ve mutlulukla kalın.

Volkan’ın Notu: 8/10

Fotoğraf: Abebooks.com

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: VOLKAN GÜVEN’İN İLK YAZISI: …PUNK 101

BU KİTAP KAÇMAZ: AY ZALİM BİR SEVGİLİDİR

KAPLAN! KAPLAN!