Home UZAYTEKNO 2000 DRONE, BİR KAMYONU KALDIRABİLİR Mİ?
UZAYTEKNO - 19 Kasım 2019

2000 DRONE, BİR KAMYONU KALDIRABİLİR Mİ?

Bir kamyonu kaç drone yerinden kaldırabilir? İsveçli kamyon-otobüs devi Scania'nın reklam filmini 'deneyen' mühendislerin videosu olay oldu.

Eylül ayının sonları… İsveçli kamyon-otobüs devi Scania, reklam filmini tüm Dünya’da yayına verdi. Sizin de manşette tıklayarak izleyebileceğiniz filmde drone’lar bir Scania kamyonunu kaldırıp uçuruyor. Kamyon binaların arasından geçiyor, şehri havadan turluyor, sonrasında da güvenli bir şekilde, kamyon şoförünün kontrolünde ‘yere iniyor.’ Animasyon… Eğlenceli… Tekrar tekrar izlenesi…

Ancaaak… bir de aşağıdaki videoya bakın deriz…

Sosyal medya adresinin ismi World of Engineering… Yani Mühendislik Dünyası… 6 saniyelik kısa tanıtımda 2000 bin drone bir Scania kamyonunu çekiyor. Akıllı telefonla çekilmiş bir görüntü. Başı ve sonunda ise Scania logosu görülüyor. Ancak Scania’nın resmi hesaplarında bu videoyla ilgili bir şey yok. Gerçek mi, değil mi?

“MATEMATİK ‘OLUR’ DESE DE BENCE SAHTE”

2000 drone bir kamyonu kaldırabilir mi? Uçurabilir mi? Twitter’da şu ana kadar 2 milyon kez izlenen 6 saniyelik video için Scania sessizliğini bozmazken; mühendisler sosyal medyada ciddi ciddi bu işe kafa yordu:

“1 drone’un maksimum taşıma kapasitesi 18.5 kilo. Yani 2000’le çarpın. 37 bin kilo eder. 18 tekerlekli bir TIR’ın ağırlığı 36 bin kilo. Rakamlar olabilir dese de… Video sahte galiba…”

Bir diğer mühendis de “İmkansız”ı şöyle açıkladı: “3 nedenden olamaz. 1) Droneların kaldırma kapasitesi yetmez. 2) Rotorların (Rotor kelimesi, makinelerin dönen bölümlerini tanımlamakta kullanılır) yakınlığı performansı öldürür. 3) Güvenli bir deneme değil. Hiçbir şirket böyle bir deneye onay vermez.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: GM VE MICHELİN’DEN LASTİK DEVRİMİ: PATLAMA YA DA HAVA ŞİŞİRME DERDİ BİTİYOR

BUGATTİ ÇOCUKLARA ÖZEL ARAÇ YAPIYOR; FİYATI 33 BİN DOLAR

YAPAY ZEKA HIZ REKORU KIRDI: 282.4 KİLOMETRE