Home UZAYTEKNO 3000 YILDIR ‘SUSAN’ MUMYAYA SES VERDİLER!
UZAYTEKNO - 24 Ocak 2020

3000 YILDIR ‘SUSAN’ MUMYAYA SES VERDİLER!

İngiliz bilim insanları, 3 bin yıllık mumyanın ses tellerinin özelliklerinden nasıl konuşabildiğini keşfetti. Dinlemek için tıklayın.

Bilim sınır tanımıyor… İngiliz bilim insanları, Mısırlı mumyayı ona ses vererek ‘hayata döndürdü.’ Mumyalanan kişi, Mısırlı rahip Nesyamun… Nesyamun 3 bin yıldır sessizdi, konuşmuyordu. Ancak bilim insanları mumyayı bilgisayarlı tomografi, 3 boyutlu baskı ve mekanik ses üretmek için elektrikli bir cihaz olan electrolarynx’den geçirdi ve 3000 yıl önce nasıl konuştuğunu keşfetti.

Nesyamun. (Fotoğraf: Leeds.gov.uk)

“SES 1 SANİYE; BED İLE BAD ARASI BİR ŞEY”

Nesyamun’un 3 bin yıl önce çıkardığı düşünülen sesin kaydı 1 saniye sürüyor. Londra Üniversitesi’nden Profesör David Howard, Leeds Müzesi’nde sergilenen mumya için “Sesin tokluğundan ayinlerde nasıl bağırdığını hayal edebilirsiniz. Mısır’ın yirminci hanedanının son kralı Firavun XI. Ramses’in döneminde yaşadı. Karnak Tapınağı’nda rahip ve katipti” diyor.

Nesyamun, bilgisayarlı tomografiye sokulurken. (Fotoğraf: Leeds Müzesi)

Ekip önce mumyayı hasar vermeden bilgisayarlı tomografiye soktu. Gırtlağının oldukça iyi korunduğu görüldü. 3D yazıcılar sayesinde Nesyamun’un gırtlak ve ses sistemi oluşturuldu. Electrolarynx sayesinde de sesine ulaşıldı. 1 saniyelik duyulan ses ise İngilizce’deki ‘bed’ (Yatak) ile ‘bad’ (Kötü) arasında bir ses.

“SESİ SAYESİNDE DUA ETTİĞİ GİBİ SONSUZA DEK OLACAK”

Profesör David Howard “Antik Mısır’da ölen birinin sesinin duyulursa onun Dünya’ya geri döndüğüne inanılırdı. Antik Mısır’a göre biz onu geri getirdik. Mumyalanıp konulduğu tabutun üzerindeki hiyerogriflerde, Nesyamun ruhunun sonsuza dek yaşamasını, özgürce dolaşmasını ve hayatı boyunca inandığı tanrılara hizmet etmesini istiyor. Sesiyle o artık sonsuz kadar yaşayacak” diye konuştu.

Bilim insanları, Nesyamun’un buna benzeğini düşünüyor. (Fotoğraf: Leeds.gov.uk)

NESYAMUN 50’LERİNDE ÖLDÜ, PERİODONTİTİS HASTASIYDI

50 yaşlarında ölen Nesyamun’un ağız yapısından periodontitis (dişi destekleyen ve çevreleyen dokuları etkileyen bir dizi iltihap) hastası olduğu düşünülüyor.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: MISIR UZMANI: “TUTANKHAMUN ÖLDÜRÜLMEDİ”

PİRAMİT AVCISI: “NEFERTİTİ’NİN MEZARINI BULACAĞIM”

DÜNYA ÜZERİNDE KAÇ TANE PİRAMİT VAR? KİM BİLİR!!!