Home UZAYTEKNO “5A UYDUMUZ ARALIK AYI ORTASINDA FIRLATILACAK”
UZAYTEKNO - 12 Kasım 2020

“5A UYDUMUZ ARALIK AYI ORTASINDA FIRLATILACAK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, "5B'yi ise Haziran 2021 gibi planlıyoruz. 5B ile internet hızı 56 gigabayta çıkacak" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, gündeme dair konuştu.

Deprem gibi afetlerde yaşanan iletişim sorunları ve çözümlerine yönelik soruya karşılık Karaismailoğlu, bu konuda denetleyici ve düzenleyici kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile GSM şirketleriyle sürekli iletişim halinde çalıştıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, bu konuya yönelik yatırımların sürdüğüne dikkati çekerek şunları kaydetti:

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

“Bu GSM altyapısıyla da ilgili ama vatandaşlarımızın bu tür afet durumlarında internet altyapısıyla da haberleşme imkanı var, onları buna yönlendirmeye çalışıyoruz. Trafiği dağıtmak için farklı alternatiflere yönelmek gerekiyor. Deprem gibi anlarda, anında mobil baz istasyonları ileterek oradaki sıkıntıyı çözüyoruz. Zaten dünyada güçlü olan bir iletişim altyapımız var, onu daha güçlendirmek için gerek uydular gerek altyapı yatırımları olsun hepsine devam ediyoruz. Değişen, gelişen haberleşme altyapısı dijitalleşen dünyada bu yatırımları da bir taraftan yapıyoruz.”

“5.7 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPTIK”

Bakan Karaismailoğlu, GSM operatörleriyle yapılan toplantıya ilişkin soruya, “Dünyadaki yeni gelişmeler, onların hazırlıkları, bizim hazırlıklarımız, onlara verdiğimiz görevler konusunda neler yaptıkları, 4,5G’nin geleceği, 5G ile ilgili dünyada neler oluyor, bunların hepsini konuşup istişare ediyoruz. Belli periyotlarla bir araya gelerek değerlendirmelerimizi yapıyoruz.” yanıtını verdi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Bakan Karaismailoğlu, “Yatırımlarımız hiçbir zaman hız kesmeden devam ediyor. Pandemi döneminde 5,7 milyar dolar yatırım yaptık.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “5A uydumuz aralık ayı ortasında fırlatılacak. 5B’yi ise Haziran 2021 gibi planlıyoruz. 5B ile internet hızı 56 gigabayta çıkacak” ifadelerini kullandı.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: TURKSAT 5A, 31 DOĞU YÖRÜNGESİNDE HAKLARIMIZI 30 YIL KORUYACAK

UYDU VE UZAY DEVLERİ ANTALYA’YA GELİYOR

“HABERLEŞME UYDU SAYISI 6’YA ÇIKACAK, 3 KITAYI KAPSAYACAK”