Home UZAYTEKNO 5G TESTİNDE REKOR KIRILDI
UZAYTEKNO - 3 Kasım 2019

5G TESTİNDE REKOR KIRILDI

Türk Telekom, Huawei ile birlikte canlı 5G test şebekesi üzerinde gerçekleştirdiği denemede dünya rekoru kırdı.

Türk Telekom Teknoloji 5G hız denemesinde dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Türk Telekom, aynı zamanda 5G Yeni Radyo Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisini (NR Carrier Aggregation) de ticari telefonlar ile dünyada ilk defa deneyen operatör oldu. Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç yaptığı açıklamada “İki farklı 5G taşıyıcısını birleştirdik ve gerçek anlamda canlı 5G test şebekemizde saniyede 2.9 Gbps üzeri hızlara ulaşarak bir dünya rekoru kırdık” dedi.

KULLANICIYA YÜKSEK HIZ VE GENİŞ KAPSAMA ALANI

Kullanıcıya daha yüksek hız ve daha geniş kapsama alanı içerisinde iyileştirilmiş geniş bant deneyimi sunan bu teknolojiyi,3.5 GHz ile çalışan, 3GPP standartları ile uyumlu olarak kullanan Türk Telekom, dünyadaki en yüksek 5G hızına ulaştı.

5G’de en yüksek hıza ulaşıldı

EN YÜKSEK 5G HIZINA ULAŞILDI

Türk Telekom’un Ümraniye Teknopark Mobil Şebeke Test Merkezinde Huawei ile kurduğu uluslararası 3GPP standartları ile uyumlu canlı 5G test şebekesi üzerinde gerçekleştirdiği bu deneme ile 3.5 GHz frekansında 2 adet 100MHz’lik bant genişliğine sahip taşıyıcı kullanıldı. Deneme sonucunda, içerisinde Türk Telekom 5G uyumlu SIM kartı bulunan, 3GPP Standartları ile uyumlu olan ve ticari olarak kullanılmaya başlanan Huawei Mate 20 X 5G akıllı telefonu ile en yüksek 5G hızına ulaşıldı.

TAŞIYICI BİRLEŞTİRME TEKNOLOJİSİ NEYE YARAR?

Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisi, bant genişliğini artırmak için 4.5G ve üzeri mobil iletişim teknolojilerde kullanılıyor. 5G alanında kullanılacak temel teknolojilerden birisi olan bu teknoloji ile mobil şebekeler üzerinde daha yüksek kapasiteler oluşturuluyor. Bu teknolojinin tüm dünya genelinde yaygınlaşması, küresel mobil ekosisteme pek çok fayda getirecek. Birleştirme Teknolojisi, kullanıcılara daha yüksek hızlar ve daha geniş kapsama alanı içerisinde iyileştirilmiş geniş bant deneyimi sağlayacak.

BAĞLANTILI HABERLER: DIABLO IV MERAKLILARINI SEVİNDİRECEK

5G’YE GEÇİŞTE KORKUTAN SENARYO

UZAY TRAFİĞİNİ KİM KONTROL EDECEK?