Home UZAYTEKNO 5G’YE GEÇİŞTE KORKUTAN SENARYO
UZAYTEKNO - 29 Ekim 2019

5G’YE GEÇİŞTE KORKUTAN SENARYO

Avrupa Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı, 5G teknolojisine geçiş sürecinde şebekelerin yerel ya da küresel olarak çökmesi, akışın ya da verilerin gizlice izlenmesi, değiştirilmesi veya yönlendirilmesi, dijital altyapılar ve bilgi sistemlerinin yok edilmesi ya da değiştirilmesiyle ilgili uyarıda bulundu.

5G teknolojisi, yani 5. nesil mobil telekomünikasyon hizmeti ile dördüncü nesil teknolojinin yaklaşık 10 katı daha hızlı veri iletimi sağlanması hedeflense de 3G ve 4G şebekelerinden yapılacak geçişte birçok risk var. Siber güvenlik kuruluşu ESET’in paylaştığı bilgiye göre, Avrupa Komisyonu ile Avrupa Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı (ENISA), 3G ve 4G şebekelerinden 5G ağlara geçişteki siber güvenlik sorunlarının değerlendirildiği bir rapor yayınladı.

“5G ŞEBEKELER ÇÖKEBİLİR”

Raporda olası riskler ve 5G dünyasını yönetmenin zorlu olabileceğini değerlendiren bazı senaryolara yer veriliyor. AB üyesi ülkelerin kaygı duydukları senaryolar arasında 5G şebekelerinin yerel ya da küresel olarak çökmesi, akışın ya da verilerin gizlice izlenmesi, değiştirilmesi veya yönlendirilmesi, ayrıca dijital altyapılar ve bilgi sistemlerinin yok edilmesi ya da değiştirilmesi yer alıyor.

“ACİL YARDIM HİZMETLERİ ETKİLENEBİLİR”

Acil yardım hizmetleri ve ilk müdahale ekipleri gibi temel alanları etkileyecek bir kesintiye neden olacak karmaşık bir saldırı, böylesi bir senaryoya örnek olarak veriliyor. Raporda, geleceğin 5G altyapısına saldıracak ana tehdit aktörleri ve bunların motivasyon kaynakları da kategoriler halinde sunuluyor.

“İNSAN HATASI DA, ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİ DE OLABİLİR”

Tehditler arasında insan hatası sonucu çıkan durumların yanı sıra bireysel bilgisayar korsanları, politik amaçlı hackerlerden oluşan gruplar, organize suç örgütleri, siber teröristler ya da devlet destekli aktörlerin yol açacağı olaylar var. AB’nin üstesinden gelmesi gereken güvenlik sorunları arasında üçüncü parti tedarikçilerin şebelere erişimi ve üçüncü parti sistemlerin kullanımı var.

Avrupa Komisyonu ile ENISA’nın raporuna göre, özellikle tedarikçilerin bireysel risk profillerini ve genel olarak tedarik zincirini değerlendirmek son derece önemli.

Fotoğraf: Twitter

BAĞLANTILI HABERLER:

ÜNLÜ HACKER: “UZAYLILAR BÜYÜK İHTİMAL VAR”

UZAY ŞİRKETLERİ 5G’YE YATIRIM YAPIYOR