Home UZAYTEKNO ABD HAVA KUVVETLERİ, ABD UYDULARINI ELE GEÇİREBİLECEK HACKER ARIYOR
UZAYTEKNO - 26 Eylül 2019

ABD HAVA KUVVETLERİ, ABD UYDULARINI ELE GEÇİREBİLECEK HACKER ARIYOR

ABD Hava Kuvvetleri, Dünya yörüngesinde yer alan ABD uydularındaki güvenlik açıklarını belirlemek için yarışma düzenliyor.

Birçok şirketin, güvenlik açıklarını keşfedebilmek için beyaz şapkalı hackerlerden destek aldığı biliniyor. Ancak, bağımsız araştırmacıların sistemlerini test etmesini isteyen sadece şirketler değil. ABD Hava Kuvvetleri, dünya yörüngesinde yer alan ABD uydularındaki güvenlik açıklarını belirlemek için yarışma düzenliyor.

 

‘ARTIK DEVLET KURULUŞLARI BAŞLADI’

Yörüngedeki uydunun kontrolünü ele geçirip geçiremeyeceklerinin kontrol edileceği yarışmada hackerlerden uydu kamerasını Ay’a çevirmeleri istenecek. Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, daha önce özel şirketlerin kullandığı bu yöntemi artık devlet kuruluşlarının da kullanmaya başladığına dikkat çekiyor.

F-15’TEKİ GÜVENLİK AÇIKLARI ORTAYA ÇIKARTILMIŞTI

Bir grup askeri olmayan araştırmacının Las Vegas’ta düzenlenen DEF-CON hack konferansında F-15 savaş uçağı sistemindeki ciddi güvenlik açıklarını ortaya çıkarmasının çok ilgi topladığını hatırlatan Barbaros Akkoyunlu, şirketler dışında devlet yönetimlerinin de güvenlik açıklarını keşfetmek amacıyla bu tarz yollara başvurmasının, olası bir siber savaşta ciddi zararlara uğramak istemeyen ülkelere örnek olacağını belirtiyor.