Home UZAYTEKNO ‘AKILLI ELDİVEN’LE AY’DA DRONE UÇURACAĞIZ
UZAYTEKNO - 16 Aralık 2019

‘AKILLI ELDİVEN’LE AY’DA DRONE UÇURACAĞIZ

Astronotlar 'akıllı eldiven' takılan bir el hareketiyle Ay ya da Mars'ta drone uçurabilecek. İnanmayan videonun 01.40 dakikasına baksın!

Bu bir eldiven markası reklamı değildir. Bu, Minority Report (Azınlık Raporu) filminde gördüğümüz elle kontrol edilen bilgisayar sahnesinin gerçek olduğunu duyurma haberidir…. Üstelik bu buluş, insanoğlunun Dünya’da değil önce Ay’da, sonra Mars’ta işine yarayacak…

Uzay yolculukları uzun… Uzay yolculukları pahalı… Uzay mekiklerinin hacmi ve alacağı astronot sayısı belli… 2024’te Ay’a yeniden gitmeyi hedefleyen insanoğlu, az astronotla nasıl keşif yapacak? Astronotlara ‘robot ve drone’ ordusu yardımcı olacak. Robotlar, Ay yüzeyi, kraterleri ve mağaralarında ‘tur’larken; drone’lar da havadan keşfe çıkacak.

BAĞLANTILI HABER: ‘MAĞARA YÜRÜYÜŞÜ YAPACAK AY ROBOTU’ FİKRİNİZ VARSA TIKLAYIN!

2024’TE AY’DA, 2033’TE MARS’TA KULLANILACAK

Bu yazılanlar bu satırların sahibinin fantezileri değildir… Aksine Kanada’daki Haughton-Mars Projesi’nde hayata geçen drone haberidir. Drone’u uçuran ise bir ‘akıllı eldiven.’ Norveç’teki Ntention startup’ının fikri olan akıllı eldiven sayesinde Ay ve Mars’ın üzerinde drone’lar uçurabileceğiz. “Gözümle görmeden inanmam” diyenler, manşetteki videonun 01.40 dakikasına bakabilir.

BAĞLANTILI HABER: ‘ASTRONOTLAR AY’DA MAĞARADA YAŞAYABİLİR’

Akıllı eldiveni takan astronot, drone’u eldivendeki akıllı sensörler sayesinde kullanabiliyor. Bir piyanist gibi parmaklarının hareketiyle drone’u yönlendiren astronotlar; 2024’te Ay’da 2033 ya da 2035’te de Mars’da drone gezintisi yapacaklar.

BAĞLANTILI HABER: “UEFA AVRUPA LİGİ FİNALİ BİR GÜN MARS’TA OYNANABİLİR”