Home UZAYTEKNO ANNE BABALAR DİKKAT: “ÇOCUKLARI TEKNOLOJİK CİHAZLARDAN UZAKLAŞTIRMAK DOĞRU DEĞİL”
UZAYTEKNO - 13 Eylül 2019

ANNE BABALAR DİKKAT: “ÇOCUKLARI TEKNOLOJİK CİHAZLARDAN UZAKLAŞTIRMAK DOĞRU DEĞİL”

Yaz tatili bitti, okullar başladı. Çocuğunuzun tablet ve cep telefonunu bırakmasını istiyorsunuz. Uzman Psikolog İnci Özkoray'ın sözlerine dikkatinizi çekiyoruz...

Her ebeveynin sorunu… Her aile toplantılarında annelerle babaların tartıştığı konu… “Bizim çocuk teknoloji bağımlısı, cep telefonu ve tablet elinden düşmüyor…” Yaz tatili bitti, okullar başladı. Ebeveynler de işi sıkı tutup, çocuklarının teknolojiden uzaklaşıp derslerine yoğunlaşmasını istiyor. İşte çocuklarla ailelerin gerildiği bu dönemde bir uzmanın fikrini okumanızı tavsiye ederiz…

 

Çünkü Öğrenme Terapisti ve Uzman Psikolog İnci Özkoray, “Çocukları teknolojik cihazlardan uzaklaştırmak doğru değil” diyor… Haydi, Özkoray’a kulak verelim:

İSVİÇRELİ BİLİMADAMLARI ARAŞTIRDI

“Teknolojinin her alana hakim olduğu bir dönemde çocukları bilgisayar veya akıllı telefonlardan uzaklaştırmak mümkün değil. Ebeveynler çocuklarının teknolojik cihaz kullanımlarına dengeli bir biçimde müsaade etmeli. İsviçre Zürih Üniversitesi araştırmasını hatırlatırım.”

İDEALİ 9 YAŞINA KADAR 40; 12 YAŞINA KADAR 80 DAKİKA

“Araştırmada dijital cihaz kullanan çocukların daha hızlı öğrenme yetisine sahip olduğu görülüyor. Aynı araştırmada çocukların 6 yaşına kadar günde en fazla 30 dakika, 9 yaşına kadar günde en fazla 40 dakika, 12 yaşına kadar ise en fazla 80 dakika telefon ve bilgisayar kullanımı yapmasının ideal olduğu görülüyor.”

“TATİLDE TEKNOLOJİDEN UZAKLAŞTIRMAK ÇOCUĞU DERSTEN SOĞUTABİLİR”

“Teknolojinin nasıl kullanıldığı önemli. Tembelliğe de alıştırabilir, öğrenmeyi de kolaylaştırabilir. Burada önemli olan platformların ne kattığına dikkat etmek. Özellikle tatil dönemlerde teknolojiden uzaklaştırarak derse yöneltmeye çalışmak doğru değil, çocuk sıkılabilir ve ilgili dersten soğuyabilir.”