Home UZAYTEKNO APPLE KULLANANLARA UYARI!
UZAYTEKNO - 12 Ekim 2019

APPLE KULLANANLARA UYARI!

Apple'ın en çok kullanılan uygulamalarının başında gelen iTunes ve saklama alanı uygulaması iCloud’da açık tespit edildi. Bu açık nedeniyle hackerlar bilgisayarınız ele geçirilebilir...

Apple’da yer alan iTunes ve iCloud’larda güvenlik açığı keşfedildi. Apple’ın güncelleme uygulaması olan Bonjour servisindeki açık nedeniyle kullanıcıların farkında olmadan zararlı yazılımları indirebildiği belirtildi. iTunes ve iCloud uygulamalarının silinmesi halinde dahi Bonjour servisinin iki uygulamadan bağımsız çalışmaya devam ediyor.

GÜVENLİ GÖRDÜĞÜ İÇİN VİRÜSÜ TESPİT EDEMİYOR

Bonjour, antivirüs programları tarafından güvenli uygulama olarak göründüğü için zararlı yazılım yükleme esnasında virüs tespiti yapılamıyor. Bilgisayarları etkileyen bu açıktan kurtulmanın çözümü ise olarak araştırmacılar kullanıcıların servisin eski sürümünü kaldırmalarını tavsiye ediyor.

BONJOUR SERVİSİNİ DE KALDIRMAK GEREKİYOR

Apple 7 Ekim 2019 tarihinde iCloud ve iTunes uygulamaları için yayınladığı güvenlik güncellemesi ile birlikte bu açığı kapattı. Ancak bu güncelleme, uygulamaları kaldırdığı halde Bonjour servisinin çalıştığı bilgisayarlarda sorunu gidermiyor. Apple, güncellemelerden önce uygulamaları yükleyip sonrasında kaldıran kişilerin Bonjour servisini kaldırmalarını tavsiye etti.

Fotoğraf: Twitter