Home UZAYTEKNO AY YÜZEYİNDE 10 BİN KM GİDECEK ARACA ÖZEL LASTİK
UZAYTEKNO - 23 Eylül 2019

AY YÜZEYİNDE 10 BİN KM GİDECEK ARACA ÖZEL LASTİK

Bridgestone, Japon Uzay Keşif Ajansı (JAXA) ve Toyota ile birlikte uluslararası bir uzay araştırma görevinde yer alacağını açıkladı.

Ünlü lastik markası Bridgestone, Ay’da insanlar tarafından kullanılacak ve basınçla çalışan bu araçların yerle temasını en iyi şekilde sağlayacak lastiklerin geliştirilmesinde rol alacak.

Bridgestone, bu kapsamda insanlar tarafından kullanılacak ve basınçla çalışacak olan gezgin araçların lastiklerinin performans gereksinimlerini araştıracak ve bu araçların Ay yüzeyi ile daha iyi temas kurabilmesine yardım edecek.

ZORLUKLARIN ARAŞTIRILMASINA YARDIM

Şirket yetkilileri, lastik alanındaki uzmanlığı ve bilgi birikimi doğrultusunda gezgin aracın ağırlığının, ivmelenmesinin ve fren kabiliyetinin desteklenmesi, darbe emiliminin en aza indirgenmesi ve manevra kabiliyetinin iyileştirilmesi için geliştirilmiş esnek lastik sayesinde Ay yüzeyinde mobilite ile ilgili karşılaşılabilecek zorlukların araştırılmasına yardım edecek. Böylelikle gezgin aracın Ay yüzeyinde 10.000 kilometreden fazla yol almasını sağlayarak uzay görevinin tamamlanması için gerekli olan mesafenin katedilmesine destek sunacak.

“BAĞLILIĞIMIZI ORTAYA KOYUYORUZ”

Bridgestone Amerika Bölgesi Teknolojiden Sorumlu Yöneticisi Nizar Trigui “Kurumsal felsefemizin ayrılmaz bir parçası olan Yaratıcı Öncülük (Shinshu-Dokuso) aracılığıyla geleceğe yönelik yenilikçi çözümler geliştirerek bu inanca olan bağlılığımızı ortaya koyuyoruz. Bu görev, bir yandan bu bağlılığı temsil ederken bir yandan da Bridgestone’un insanların hareket etme, çalışma ve oynama şekillerini iyileştirme gayretlerinin göstergesidir” dedi.