Home UZAYTEKNO AY’DA BIRAKILAN FOTOĞRAF MAKİNELERİ
UZAYTEKNO - 9 Kasım 2019

AY’DA BIRAKILAN FOTOĞRAF MAKİNELERİ

Ünlü fotoğraf sanatçısı Özgür Öney'in Spacemag Türkiye için kaleme aldığı üçüncü yazısı... Özgür Öney her Cumartesi, Spacemag Türkiye'de...

20 Temmuz 1969’da Apollo 11 görevi kapsamında Eagle (Kartal) modülünün aya başarıyla inmesiyle insanlığın kendi gezegenimiz dışındaki ilk adımlarını atışı İsveçli fotoğraf makinesi üreticisi Hasselblad’ın uzaydaki en önemli anlarından biri olarak kabul edilebilir.

Ay yüzeyini belgelemek için Zeiss Biogon 60mm ƒ / 5.6 lens ile donatılmış Réseau plakalı gümüş renkte Hasselblad Veri Kamerası (HDC) seçildi ve Armstrong’un göğsüne sabitlendi. Eagle ay modülünün içinden çekim yapmak için ise Zeiss Planar 80mm ƒ / 2,8 lensi olan ikinci bir siyah Hasselblad Elektrikli Kamera (HEC) kullanıldı. Dünya’dan çok farklı olan ay yüzeyinde çekim yapacak olan Hasselblad kamera umulan sonuçları yakalayabilecek miydi?

12 POZDAN 200 POZA

Ay’da gölgede -60° güneşte ise 120° sıcaklıklarda, kalın eldivenlerle kullanılabilecek bir kameraya ihtiyaç vardı. Ayrıca plastik parçalar metal olarak değiştirildi, ilave obtüratör, ayna mekanizması, vizör kısmı ve deri kaplaması çıkarıldı. Bazı parçalar eldivenlerle kolay kullanılacak hale getirildi. Hasselblad kameraların film magazinlerinin aldığı filmler ile 6×6 cm’lik 12 poz çekilebiliyordu. Kodak firması bu özel durum için çok daha ince bir kaplama geliştirdi ve 200 poz elde edilebildi.

AY YÜZEYİNE 12 KAMERA GÖVDESİ BIRAKILDI

Ay yüzeyinin en uç koşulları altında mükemmel çalışan Hasselblad, tarihin en ikonik fotoğraflarından bazılarını üretti. Ay’dan geri dönebilmek için gram düzeyinde hassasiyet gerektiren hesaplamalar gerekliydi. Her gramın önemli olduğu bu durumda Hasselblad kameralar ve lensler, çekilen film magazinleri alındıktan sonra Ay’da bırakıldı. Ancak Neil Armstrong gizlice kendi kamerasını geri getirdi ve bu kamera Smithsonian National Air and Space Museum’da sergilenmektedir.

Apollo 11’den son Apollo 17 görevine kadar, Ay yüzeyinde toplam on iki kamera gövdesi geride bırakıldı. Sadece önemli görüntüleri içeren film magazinleri geri getirildi. Bu çekilen fotoğraflar insanlık tarihini açısından en önemli belgelerden sayılabilir. Bu önemli belgelerin mimarı olan 12 fotoğraf makinası ise halen Ay’da bırakıldıkları yerden bizi izlemekteler.

Henüz “selfie” kelimesi literatüre girmemişken Neil Armstrong’un Hasselblad HDC kamera ve Zeiss Biogon 60mm f/5.6 lens ile fotoğrafını çektiği Edwin “Buzz” Aldrin’in kaskındaki yansımada kendisi net olarak görülmektedir.
Ancak uzayda ilk selfie Buzz Aldrin’e aittir ve 1966’da çekilmiştir. Fotoğraflar: NASA

Haftaya: Ay’a gerçekten gidildi mi? Fotoğraflar üzerinden komplo teorileri ve cevapları…

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ÖZGÜR ÖNEY’DEN 2’NCİ YAZI: ‘FOTOĞRAFIN İCADI’

ÖZGÜR ÖNEY’İN İLK YAZISI: “DAGUERREOTİP”

SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”