Home UZAYTEKNO BİLGİSAYAR BOZULDU, HUBBLE GÖZLEMLERİ DURDURULDU
UZAYTEKNO - 17 Haziran 2021

BİLGİSAYAR BOZULDU, HUBBLE GÖZLEMLERİ DURDURULDU

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı, Hubble Uzay Teleskobu gözlemlerini bilgisayarda çıkan bir sorun nedeniyle durdurdu.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), bir bilgisayarda yaşanan sorun nedeniyle Hubble Uzay Teleskobu’nun tüm astronomik görüntülemelerinin 3 gündür durdurulduğunu duyurdu.

NASA’dan yapılan açıklamada, bilim aygıtlarını kontrol eden 1980’lerden kalma bir bilgisayarın, bellek kartındaki muhtemel kötüleşme nedeniyle pazar gününden beri kapalı tutulduğu belirtildi.

BAĞLANTILI HABER: EVRENİN PANORAMASINI ‘TEK KARE’DE GÖZLER ÖNÜNE SEREN HUBBLE’I TANIYALIM

Söz konusu bilgisayarın denemelere rağmen çalışmaması üzerine yedek bellek karta geçiş için uğraşıldığı ifade edilen açıklamada, başarılı olunursa teleskobun önce bir gün boyunca test edileceği, ardından bilim aygıtlarının açılarak gözlemlere devam edileceği kaydedildi.

GÜVENLİ MODDA BEKLİYOR

Açıklamada, şu an için teleskop üzerinde bulunan kamera ve diğer enstrümanların güvenli modda bekletildiği bildirildi.

BAĞLANTILI HABER: HUBBLE’DAN KAİNATIN TARİHİNİ DEĞİŞTİRECEK BULUŞ

NASA’nın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScl) ile ortaklaşa geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, uzaya fırlatıldığı 1990’dan bu yana dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor.

Artık emekliye ayrılması beklenen Hubble’ın yerine NASA’nın, Avrupa ve Kanada uzay ajansları ile geliştirdiği yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu‘nu kasımda dünyanın yaklaşık bir buçuk milyon kilometre uzağındaki bir noktaya fırlatması planlanıyor.

BAĞLANTILI HABER: İŞTE 2021’DE UZAYDA OLACAKLAR LİSTESİ