Home UZAYTEKNO BOĞAZİÇİ, BİLGİSAYAR BİLİMLERİ VE ELEKTRONİKTE TÜRKİYE’NİN ZİRVESİNDE
UZAYTEKNO - 4 Haziran 2020

BOĞAZİÇİ, BİLGİSAYAR BİLİMLERİ VE ELEKTRONİKTE TÜRKİYE’NİN ZİRVESİNDE

Bilgisayar bilimleri araştırma portalı Guide2Research, “Bilgisayar bilimleri ve Elektronikte En İyi Üniversiteler Sıralaması”nı yayınladı.

Bilgisayar bilimleri araştırma portalı Guide2Research, “Bilgisayar bilimleri ve Elektronikte En İyi Üniversiteler Sıralamaları’nda Dünya yükseköğretim kurumlarında alanda çalışan bilim insanlarının H-indekslerini değerlendiriyor. Google Scholar ile bilgisayar bilimleri bibliyografi platformu DBLP verileri derlenerek 40 ve üzerinde h-indekse sahip bilim insanlarının dikkate alındığı 2020 yılı için yapılan sıralamada Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye’de birinci olurken dünyada 600 kurum arasında 398’incı sırada temsil edildi. Dünya sıralamasında ABD’den Carnegie Mellon Üniversitesi listenin zirvesine yerleşti. Onu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Stanford Üniversitesi takip etti.

İKİ BOĞAZİÇİLİ BİLİM İNSANI DA EN İYİLER ARASINDA

Guide2Research, sıralama kapsamında bilgisayar bilimleri ve elektronik alanında en iyi bilim insanlarını da listeledi. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okyay Kaynak 60 H-indeks ve makalelerine yapılan toplam 14 bin 400 atıfla Türkiye’de üçüncü; dünyada ise 1.463. sırada temsil edildi. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Sankur da 51 h-indeks ve 14 bin 130 atıfla Türkiye’ de beşinci; globalde ise 2 bin 427. sırada yer aldı. “Bilgisayar bilimleri ve Elektronikte En İyi Üniversiteler Sıralaması 2020″ sıralamasında Boğaziçi, 40 ve üstünde h-indekse sahip iki akademisyen ve toplamda 111 h-indeks ile Türkiye’de zirvede yer aldı.

“LİSTEYİ ÖNEMSİYORUM AMA DİKKATLİ OKUNMALI”

Okyay Kaynak.

Prof. Dr. Okyay Kaynak (Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi); “Guide2Research, sıralamada h-indeksleri dikkat alıyor. Bu liste bilgisayar bilimleri ve elektronikle ilgili olduğu için önemli. Çünkü alanlara göre h-indeksin yüksek olması değişebiliyor. Bazı alanlarda h-indeksinizi geliştirmek daha zor. Bu nedenle sıralamalar dikkatli okunmalı. Türkiye’de bu alanda ön sıralarda yer aldığım için mutluyum. Boğaziçi Üniversitesinin de ilk sırada yer alması da ayrıca gurur veriyor” derken; Prof. Dr. Bülent Sankur (Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi); “H-indeksi araştırma kaynaklı yayınların uzun soluklu etki değerini gösteren ölçütlerden biri. Boğaziçi Üniversitesinin h-indeksi bakımından Türkiye’de ön saflarda olduğunu görmek sevindirici” diye konuştu.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: GALATASARAY-BOĞAZİÇİ TEKNOPARK KURUYOR

“GENLER ÇEVREYE GÖRE BELİRLENİP DAVRANIŞLARIMIZI ŞEKİLLENDİRİYOR”

STARTUP’ÇILARA MÜJDE: ‘GİRİŞİM ŞİRKET’ GELİYOR

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST, TWİTTER, instagram, YOUTUBE