Home UZAYTEKNO BU MAKİNE UZAYDA İDRARI SUYA ÇEVİRİYOR
UZAYTEKNO - 28 Mart 2020

BU MAKİNE UZAYDA İDRARI SUYA ÇEVİRİYOR

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotların çevre kontrolü ve hayat destek sistemleri bir üst modelle yenilendi.

Hidrasyon nedir? Su, sıvı desteği… Vücudun gün içinde ihtiyacı olan sıvı ihtiyacının karşılanmasıdır. Dünya’da bu iş kolay! Peki ya uzayda? Uzayda basit bir sıvı alımı bile bir mühendislik işi. Temiz hava ve temiz su, uzayda hem önemli hem de sınırlı kaynaklar. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotların çevre kontrolü ve hayat destek sistemleri bir üst modelle yenilendi. Bu yeni teçhizatla atık su, eskisinden daha verimli şekilde içilebilir su haline dönüştürülebilecek.

Uzayda hidrasyon çok değerli. O yüzden Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar doktorların önerdiği oranda su içebilmek için hiç tahmin edemeyeceğiniz şeyler yapıyorlar – suyu idrara geri dönüştürerek elde ediyorlar.

Uluslararası Uzay İstasyonu.

“ASTRONOTLAR TAMİRLE UĞRAŞMAYACAK”

Nem, ter, buğulanma ve idrarı geri dönüştürmek için -herkesin kendi uzay giysileri içinde ve Uluslararası Uzay İstasyonu üzerinde- NASA yıllarca karmaşık bir bilgisayar sistemi ile işi götürdü.

Şimdi bu sistem yenileniyor… 6 Mart’ta Space X Falcon 9 roketinde hizmete girdi. Bu yeni ekipman makineleri daha etkili ve güvenilir kılmanın yanında hem para tasarrufu sağlayacak hem de hiç alışılmadık bir kaynaktan yeterli su tedarik etmeye yarayacak.

SPACEMAG TÜRKİYE’NİN TWITTER SAYFASINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN.

Gereksiz yere yedek parça taşımaktan da kurtulacakları için Proje Müdürü Jennifer Pruitt “Bu, daha az bakım demek. Elemanların tamirle vakit harcamak yerine kendi işlerine -bilime- daha uzun süre odaklanabilecekleri anlamına geliyor” dedi.

Eski sistem iki parçadan oluşuyordu: Su Gerikazanma Sistemi (Gri suyu bir dizi filtreden ve kimyasal reaksiyondan geçiriyor) ve Oksijen Üretme Sistemi.

Eski sistemdeki hataları düzeltmek için mühendisler yeni bir dişli kayışlı hareket sistemi eklediler, yatak tıkaçlarını yenilediler. Bir teflon ara boru ve bir sıvı seviyesi ara borusu taktılar.

İDRAR EN GEREKLİ MALZEME OLACAK!

Mercury, Gemini ve Apollo görevlerinde astronotlara atmadan önce sistemi sadece bir defa kullanmaları söylenmişti. Skylab Uzay İstasyonu’nda (Amerika’nın ilk uzay istasyonu: Mayıs 1973-Şubat 1974) astronotlar su ve oksijen depolarını kullandılar. Uzay mekiği görevlerinde ise astronotlara yeniden su ve oksijen ikmali için sürekli pahalı takviye yolculukları planlandı.

SPACEMAG TÜRKİYE’NİN PINTEREST SAYFASINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN.

Güneş Sistemi’nde araştırmalarımız ilerledikçe; daha hızlı, etkili ve ucuz yaşam destek sistemlerine ihtiyaç da giderek artacak. Birçok araştırma takımı yüksek teknoloji çözümleri üzerinde çalışmalara devam ediyor.

Fakat hangi sistem kullanılırsa kullanılsın, geleceğin uzay araçlarını neyle donatırsanız donatın, idrar insanın uzay seyahatinde çok gerekli bir malzeme olarak kalacak.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İŞTE UZAY İSTASYONU’NUN ÖLECEĞİ YER!

VİDEO: ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU’NU 4K TEKNOLOJİSİYLE GEZİN

UZAY İSTASYONU GÖRÜNTÜLERİ: OKYANUSTA 3 UFO!

SPACEMAG TÜRKİYE’NİN YOUTUBE KANALINA ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN.