Home UZAYTEKNO ÇALIŞANLARINA 388 MİLYON DOLAR DAĞITTI
UZAYTEKNO - 14 Kasım 2019

ÇALIŞANLARINA 388 MİLYON DOLAR DAĞITTI

Aman dikkat, bu haberi okuduktan sonra patronunuza başka bakabilirsiniz! Çünkü bir süreden Amerikan yaptırımlarıyla uğraşan Çin teknoloji devi Huawei şirketinin kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, çalışanlarına 388 milyon dolar dağıttı.

TÜRKİYE’DE MUTLU 1500 HUAWEİ’Lİ!!!

Huawei CEO’su Ren Zhengfei, ABD yaptırımlarına rağmen şirketin geliri 105 milyar milyar olunca, çalışanlarına 388 milyon dolar dağıttı. Çalışanlar çift maaş alacak, mühendisler ayrıca 15 bin dolar ikramiye alacak. Huawei’nin Türkiye’de de 1500 çalışanı var.

REN ZHENGREI KİMDİR?

Huawei, internet sitesinde patronlarını şöyle tanıtıyor:

Huawei, 15 Eylül 1987’de kuruldu.

“25 Ekim 1944’de Çin’in kırsal bir bölgesinde dünyaya gelen Ren Zhengfei’nin, her iki ebeveyni de okul öğretmenidir. İlk ve orta öğrenim yıllarını, Guizhou Eyaletindeki uzak dağlık bir kasabada geçirmiştir. 1963’te Chongqing İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Enstitüsünde eğitim görmüştür. Mezuniyet sonrası, 1974 yılına kadar inşaat mühendisliği alanında çalışan Zhengfei, daha sonra, Liao Yang Kimyasal Elyaf Fabrikası’nı kurmakla görevli olan Mühendislik Kolları’na asker olarak katılmıştır. Ren bu ekipte; Teknisyen, Mühendis gibi görevler almış ve son olarak, Yardımcı Alay Komutanlığı’na eşdeğer bir görev olan Yardımcı Direktör olarak terfi etmiştir. Üstün performansı nedeniyle, 1978’de Ulusal Bilim Konferansı’na ve 1982’de 12. Komünist Parti Ulusal Kongresi’ne davet edilmiştir. Ren, 1983’te Çin hükümeti tüm Mühendislik Kolordusunu feshettikten sonra ordudan emekliye ayrılmıştır. Daha sonra Shenzhen Güney Denizi Petrol Şirketi’nin lojistik servis üssünde çalışmış; fakat işinden memnun kalmayınca, 1987 yılında 21,000 CNY’lik bir sermayeyle Huawei’yi kurmaya karar vermiştir. 1988’de Huawei’nin CEO’su olmuştur ve o tarihten beri de unvanını elinde tutmaktadır.”

BAŞARISININ SIRRI: GÜNDE 16 SAAT ÇALIŞMAK

Çin’den haberler veren cinhaber.net de Ren Zhengfei’nin başarısını günde 16 saat çalışmaya borçlu olduğuna dikkat çekiyor: “Yokluk içinde büyüyen Ren Zhengfei günde 16 saat çalışarak bu günlere ulaştı. Ren Zhengfei, 1958 ile 1961 yılları arasındaki Büyük Kıtlığı ve Mao Zeodang dönemindeki Kültürel Devrimi gördü. Yoksul bir köyde dünyaya geldi. O günleri “Annem ve babam öğretmendi. Bu yüzden bizim durumumuz biraz daha iyiydi. Yani biz diğerlerinden farklı olarak yemeğimize tuz atabiliyorduk” şeklinde anlatıyor. Şirket şimdilerde 170 ülkede faaliyette. En çok akıllı telefon satan ikinci firma konumunda ve dünya genelinde 194 bin çalışanı var.

Hazırlayan: Eren SELÇUK

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İDDİA: “HUAWEİ, AFRİKA’DA CASUSLUK YAPTI.” UGANDA VE ZAMBİYA: “YALAN.”

ÇİN’DEN HİNDİSTAN’A HUAWEI UYARISI: “KARŞILIK VERİRİZ.”

ÇİN’DE ‘HAVA TAKSİ’ DÖNEMİ BAŞLIYOR

Fotoğraf: Huawei