Home UZAYTEKNO ÇİN UZAYA YER GÖZLEM UYDUSU FIRLATTI
UZAYTEKNO - 18 Haziran 2020

ÇİN UZAYA YER GÖZLEM UYDUSU FIRLATTI

Xinhua ajansının haberine göre Çin, Long March-2D taşıyıcı roketiyle uzaya yer gözlem uydusu Gao Fın-903 ile iki mini uydu gönderdi.

Çin uzaya yer gözlem uydusu Gao Fın-903’ü gönderdi.
Xinhua ajansının haberine göre, Gao Fın- 903 yer gözlem uydusu, ülkenin Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden yerel saatle 15.19’da fırlatıldı.
Long March-2D taşıyıcı roketiyle yörüngesine gönderilen uydu, optik uzaktan algılama teknolojisiyle bir metre altında çözünürlükle görüntü toplayacak.
Uydu, genel anlamda arazi gözlem, şehir planlama, yol şebekelerinin tasarımı, ürün hasat tahmini, doğal afetlerin etkilerinin hafifletilmesi amacıyla kullanılacak.

BİR UYDU SEFER TAKİP EDECEK

Gao Fın-903 ile iki mini uydu daha yörüngeye gönderildi. Uydulardan biri gemi ve uçak seferlerine ilişkin bilgi toplayacak, diğeri nano uydu teknolojilerini test etmek için hizmet verecek.
Çin, Gao Fın projesini, yerküre üzerinde daha net görüntü sağlayabilmek amacıyla 2010’da başlatmıştı. Bu bağlamda Gao Fın-1 2013’te, Gao Fın-2 2014″te, Gao Fın-3 2016’da, Gao Fın-4 2015’te, Gao Fın-5 Mayıs 2018’de, Gao Fın-6 ise Haziran 2018’de, Gao Fın yörüngelerine gönderilmişti.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: PORSCHE’DEN STAR WARS İÇİN UZAY GEMİSİ!

NASA ‘UZAYLI AVLAMAK’ İÇİN NÜKLEER UZAY GEMİSİ YAPIYOR

UÇAKTA KORONAVİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN CAM KENARINDA OTURUN

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST