Home UZAYTEKNO “DRONE’LAR HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRMALI”
UZAYTEKNO - 2 Aralık 2019

“DRONE’LAR HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRMALI”

İstanbul Üsküdar'daki Drone Festivali sona erdi. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen "Drone teknolojik hamle" dedi.

Haftasonu İstanbul Üsküdar‘da yapılan Drone ve Robotik Festivali’ne yoğun ilgi oldu. Çavuşdere Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen festivalde yerli ve yabancı birçok lisanslı drone yarış pilotu adeta nefesleri kesti. 1.5 saniyede 0’dan 200 km hıza ulaşan süper jet drone’ların yarışı özel güvenlik önlemi alınan pistte gerçekleşti.

“GELECEKTE HAYATIMIZDA ÖNEMLİ YER TUTACAK”

Festivalin açılışında konuşun Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, teknolojik bir gelişme olan drone’ların artık hayatın bir parçası haline geldiğini söyledi: “Sevgili gençler hepimizin dünyasında artık drone diye bir ürün var. Kimileri için drone bir hobi, bir şov aracı kimileri için de artık teknolojik olarak hayatın bir parçası. Geleceği olan teknolojik bir hamledir drone. Biliyoruz ki gelecekte hayatımızda önemli bir yer tutacak drone’lar. Örneğin terörle mücadelede önemli bir teknolojik gelişmedir drone. Bizler de Üsküdar Belediyesi olarak gençlerimizi bu teknoloji ile daha yakından tanıştırmak hem de bu işin bilimsel yönünü bilerek işin detaylarını anlayarak öğrenerek daha yakından tanısınlar diyerek iki gün boyunca bu drone’larla buluşturmak istedik.”

50 PİLOT VE 25 EĞİTMENDEN OLUŞAN EKİP

“Burada iki gün boyunca yarışmalar var, sergiler, eğitimler var. Ve en önemlisi siz gençlerimizin bu teknolojileri yakından tanıma adına önemli bir imkan ve hizmet var. Drone elbette ki önemli bir teknolojik gelişmedir ama bunu bilerek hayatımızı kolaylaştırıcı yönleriyle ele alırsak çok daha iyi olacak. Yoksa bu sadece bir şov, oyun eğlence asla değildir. Hayatımızı kolaylaştırıcı yönünü özellikle biz çok önemsiyoruz.”

Dev ekranlardan canlı yayınların yapıldığı festivalde, katılımcılara teknik eğitimler verilerek, drone simülatörü, 3D maker, segway deneyim parkuru oluşturuldu. Ulusal ve uluslararası 50 pilot ve 25 eğitmenden oluşan ekip hünerlerini gençlere gösterdiler. Festivale katılan gençler, robotik kullanma ve yarışları ile teknolojinin ulaştığı son noktada deneyim elde ettiler. Katılımcılar drone yarışlarına, co-pilot olarak katılma şansı da yakaladılar.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER:

SUALTINDA 4K ÇEKİM KEYFİ

VİDEO: YERÇEKİMSİZ ORTAMDA LEGO YAPMAK NE ZOR!

2000 DRONE, BİR KAMYONU KALDIRABİLİR Mİ?