Home UZAYTEKNO DÜNYA’NIN EN KAPSAMLI HİBRİT TÜRBİNLİ MOTORU
UZAYTEKNO - 10 Kasım 2019

DÜNYA’NIN EN KAPSAMLI HİBRİT TÜRBİNLİ MOTORU

Rolls-Royce yeni nesil havacılıkta hibrit-elektrikli tahrik sistemleri sunarak sessiz ve temiz hava taşımacılığı için önemli adım attı.

Rolls-Royce, hibrit M250 tahrik sistemine dayalı olarak bir hibrit elektrikli uçuş demonstratörünün geliştirilmesi için havacılık mühendisliği şirketi olan APUS ve Brandenburg Teknoloji Üniversitesi (BTU) ile çalışacak. Üç yıl sürecek çalışmada havacılık alanında yürütülen dünyanın en kapsamlı hibrit türbinli motorunu geliştirme ve entegre etme programlarından biri uygulanacak. 2021’den sonra uçaklarla yapılacak deneme uçuşlarına zemin hazırlanacak.

“YENİ NESİL HAVACILIĞA KATKI”

Bu projede 4000 kg’lık geleneksel kalkış ve iniş uçuş test aracına yönelik hibrit elektrik teknolojisinin pratik uygulamasının gösterilmesi amacıyla bir APUS i-5 uçağına yer verilecek. Sistem gelecekte EVTOL (hibrit elektrikli dikey kalkış ve iniş yapan hava araçları), genel havacılık araçları ve hibrit helikopterler gibi farklı ulaşım platformlarında elektrik tahrik kuvvetinin dağıtılması için kullanılabilecek.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Rolls-Royce İş Havacılığı Direktörü ve Rolls-Royce Almanya Başkanı Dr. Dirk Geisinger yeni projeyle ilgili olarak ” Bu proje yeni nesil, daha sessiz ve daha temiz bir hava taşımacılığı olanağı sunacak tahrik sistemlerine giden yolda çok önemli bir adım” açıklaması yaptı.

HEM SİVİL HEM ASKERİ AMAÇLA KULLANILIYOR

M250 motor ABD, İngiltere, Almanya, Norveç ve Singapur’da görev yapan Rolls-Royce mühendisleri tarafından hibrit-elektrikli bir tahrik sistemine dönüştürüldü. Sistem demonstratörü projesi, yüksek enerji yoğunluklu bir batarya sistemi, elektrik üreteçleri, güç dönüştürücüler ve ileri düzey bir güç yönetim ve kontrol sistemine sahip M250 gaz türbinli motoru bünyesinde barındıracak.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

M250 gaz türbinli motor, hem askeri hem de sivil amaçlı olarak kullanılan 170’ten fazla türde helikopter ve sabit kanatlı uçağa yerleştirildi. Rolls-Royce; olgunluğu, güç yoğunluğu, bakım kolaylığı ve yüksek güvenilirliği nedeniyle bu motoru seçti. M250 motorun kullanıldığı filonun 250 milyon saatten fazla uçuşu bulunuyor ve şimdiye kadar 33.000’den fazla motor piyasaya sürüldü.

BAĞLANTILI HABERLER: INSTAGRAM’DAN FENEMONLERİ ÜZECEK KARAR

“İNSAN, SONSUZA KADAR DÜNYA’DA YAŞAYAMAZ”

AY’DA BIRAKILAN FOTOĞRAF MAKİNELERİ