Home UZAYTEKNO ELON MUSK İNSAN BEYNİNE ÇİP TAKACAK: “BİR NEVİ CYBORG’UZ”
UZAYTEKNO - 17 Mayıs 2020

ELON MUSK İNSAN BEYNİNE ÇİP TAKACAK: “BİR NEVİ CYBORG’UZ”

Elon Musk bir yıl içinde beyin implantı yapacaklarını iddia etti: "Bir çip ile beyin zedelenmelerini tedavi edebileceğiz."

SpaceX’le uzay taşımacılığı; Tesla Motors ile elektrikli araba üreitimi; Starlink’le internet ağı işine gözünü diken ‘uzay insanı’ Elon Musk, bir süredir sessizliğini koruyan Neuralink firmasıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Joe Rogan’ın podcast’ine konuk olan Elon Musk şirketi Neuralink’i anlattı. Bir yıl içinde yaralanmaları tedavi için insan beyni implantı yapacağını belirtti, “Bu buluş yapay zeka ile simbiyoza da olanak sağlayabilir” dedi. (Simbiyoz: Ortakyaşarlık, iki canlının tek bir organizma gibi birbirleriyle yardımlaşarak bir arada yaşamaları.)

Elon Musk bir yıl içinde beyin implantı yapacaklarını iddia etti: “Bir çip ile beyin zedelenmelerini tedavi edebileceğiz.” Çip beyne elektrot bağlayacak bir robot tarafından kafatasına sokulacak. Musk ayrıca 25 yıl içinde tam bir beyin arayüzünden bahsediyor. Elon Musk vizyonunu anlatırken insan beynini bilgisayarlara bağlama fikrinin altında yapay zekanın bizi geçmesine engel olmak olduğuna dikkat çekti. Ve bu rüya yakında gercek olacak.

“25 YIL İÇİNDE BEYİN ARAYÜZÜ OLACAK”

Ünlü milyarder konuşmasında beyin implantı Neuralink versiyonunun ‘bir yıl içinde’ hazır olacağını iddia etti. Bu süreçte kafatasının bir parçası çıkartılacak, beyne robotlar tarafından elektrotlar yerleştirilecek ve sonra deliğe alet takıldıktan sonra sadece minik bir iz bırakacak.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

2016’da kurulan Neuralink, beyin zedelenmesi ve travma tedavisi için insan kılından on kat ince, esnek ip tasarlıyor. Teknoloji devi 25 yıl içinde tam bir beyin arayüzünden bahsediyor, bu da demek oluyor ki, bu süre içinde insanlar ve yapay zeka arasında simbiyozun gerçekleşmesini sağlayacak. “İnsanlar üzerinde test henüz başlamadı ama pek uzun sürmez, bir yıla kalmaz bir kişiye bir nöral bağ yerleştirmiş oluruz” diye devam etti açıklamalarına.

Elon Musk.

Firmanın yaptığı çalışmalar Şubat ayında attığı ilk tweetlerden bu yana daha da ilerledi. İmplantın başlangıçta kullanılan tasarımı geliştirildi. “Geçen yıl sunduğumuz versiyondan çok daha farklı, gözlerinize inanamayacaksınız, muazzam bir şey” dedi. Podcastta ünlü milyarder, Joe Rogan’a bu yeni teknolojinin insan vücudunu geliştirmede ne faydaları olacağını anlatmaya devam etti. Aletin 3 cm’e yakın akıllı bir saat boyutunda olduğunu anlattı. Vücudun bu yabancı maddeye vereceği tepkinin potansiyel riskinin çok düşük olacağını, insanların şimdiye kadar kalp monitörleri, yapay kalça, diz kapağı gibi yabancı maddeleri kullandıklarını da ekledi.

“TELEFONUNUZ YOKSA, EKSİK Mİ HİSSEDİYORSUNUZ?”

Tedavinin yanısıra insanların birbirleri ile bağını da değiştirebileceğini anlatırken buna örnek olarak da şunu ekledi: “Konuşmaya ihtiyaç kalmayabilir.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

“Yapay zeka günden günden daha iyiye gidiyor, biz yapay zekanın gerisinde kalmaya başladık, eğer onları yenemezsek onlara katılacağız yani ‘Bükemediğin eli öpeceksin.’ Biz artık bir nevi cyborg sayılırız; telefonunuz, laptopunuz yoksa, eksiklik sendromu gibi bir şey hissediyorsunuz, vücudunuzun bir parçası eksik gibi yani. Elektronik araçlara karşı bizim veri oranımız düşük, eğer bir bilgisayarla birleştirirsek iletişim hızımızı düşünün. İnsan ve makine arasındaki simbiyozu geliştirecek. Nöronlarınız kendinizin uzantısı olan yapay zekanıza bağlı olacak. Vücudunuz yerine sizden daha fazlası ‘bulut’ta olacak.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: YAPAY ZEKA, DÜNYA’YA ÇARPABİLECEK 11 ASTEROİT KEŞFETTİ

“YAPAY ZEKA BİZİ GEÇECEK” VE “BİLGİSAYARIN ÇİPİ, BİZİM KALBİMİZ VAR” ATIŞMASI

YAPAY ZEKA YATIRIMI 70 MİLYAR DOLARI AŞTI