Home UZAYTEKNO “ELON MUSK’IN UYDULARI MANZARAYI KAPATTI!”
UZAYTEKNO - 22 Kasım 2019

“ELON MUSK’IN UYDULARI MANZARAYI KAPATTI!”

Astronomlardan şikayet! "Elon Musk’ın internet uyduları o kadar iri yarı ki, yıldızların görüntüsünü kapatıyor. Yıldızları göremiyoruz..."

Astronomlar, milyarder Elon Musk’tan şikayetçi… “Elon Musk’ın internet uyduları o kadar iri yarı ki, yıldızların görüntüsünü kapatıyor. Yıldızları göremiyoruz…” Elon Musk, Starlink internet uyduları ile yıldızları görmemize engel olmakla suçlandı.

Milyarderin şirketi Space X, 60 Starlink uydusu fırlattı ama gökleri uzay çöpüyle doldurduğu gerekçesiyle eleştirilere hedef oldu. Astronomlar “İnanılır gibi değil! Göklerin bu tür kirliliğe maruz kalacağından korkuyorduk ama bu kadarı da fazla” dedi.

“UYDULAR TREN GİBİ DİZİLDİ, 5 DAKİKA GÖZLEMİ KAPATTI”

Şili’deki Coquimbo İnter Amerikan Gözlemevi’nden Clarae Martinez-Vazquez attığı tweette, uydulardan yansıyan parlaklığın ve ışıkların başka galaksileri gözleyen yüksek güçte bir kameranın performansına engel olduklarını söyledi.
Elon Musk, bu Starlink uydusundan 12 bin tane gönderecek.
Clarae Martinez-Vazquez’e göre Starlink uyduları tren gibi arka arkaya dizildi ve 5 dakika boyunca bir kayıt ve gözlem kaybına sebep oldu. Bu duraksamadan kimse hoşnut değil. 
2015’te başlayan ve internet bağlantısına geliştirmek için sürdürülen proje, astronomların endişelerinin artmasına sebep oldu. Teleskoplarla yapılan her gözlem ışık kirliliğine sebep olan uydulardan etkilenecek gibi görülüyor.
SpaceX 12 bin uydu gönderme iznine sahip ve en son başvurusunda 30 bin uydu daha göndermek için izin istedi.
Elon Musk ise uydularının astronomların gözlemlerine hiçbir etkisi olmadığına dikkat çekti.  

“ÖNLEM ALDIK, TABANI SİYAHA ÇEVİRDİK”

Uydular Dünya’dan görülebiliyor… Fakat genelde çok göze battıkları söylenemez. National Geographic uyduların çanakları güneş ışınlarıyla karşılaşınca Dünya’ya oldukça parlak bir ışık yansıttıklarını ve bu ışığın Dünya’dan kısa bir süre de olsa olduğundan daha parlak göründüğünü ve bu parlak ışıkların yakınlarında bulunan nesnelerin önünü kapatıp, teleskoplarda hatalı sinyallere yol açabileceğini açıkladı.
Endişeli bilim insanları şu an yörüngede 2 binden fazla uydu olduğunu ve bu rakamın Starlink uydularını kapsamadığını söyledi.
Starlink yetkilileri, astronomi grupları ile uyduların yapılan araştırmalara etki etmesini engelleyecek önlemlerin alınması ile ilgili görüşmelerde bulunduklarını ve ilk taktik olarak Starlink uydularının alt tabanını işe yarayacağını umarak siyaha çevirdiklerini söyledi.
Ayrıca eğer gerekirse uyduların yörüngelerini de ayarlayabileceklerini dile getirdiler. Bu da demek oluyor ki endişelere kulak veriyorlar.

KÖTÜ HABER: MUSK BATARSA UYDULAR NE OLACAK?

İşin içine bir de Kessler sendromu girdi. Elon Musk batarsa, uydular uzayda başıboş kalırsa, Dünya’dan uzaya gönderilecek roketlerin çıkışına engel teşkil edecek bu uydular işleri bitince nasıl temizlenir? Bunun planı yapılmazsa işte o zaman Kessler gibi bir sendromla karşı karşıya kalacaklarını öne süren birçok araştırmacının yanısıra Avrupa Uzay İstasyonu ESA da bu yıl endişelendiren bir mesaj verdi.
Bunlara ilave olarak; “Dünya yörüngesi bir uzay çöplüğüne dönerse, insanoğlu Dünya’da sıkışıp kalır, bir yere de kaçamaz!” söylentileri başladı. Niye mi? Çünkü SpaceX uydularının yörüngeden çıkıp gitmesi veya atmosferde yanıp yok olması binlerce yıl sürebilir.

İYİ HABER: İNTERNET 40 KAT HIZLI OLACAK

Özetle: Her ne kadar “Bu tür tehlikelere karşı önlem aldık” denilse de uydu rakamları ve diğer hesaplamalar uydu ve diğer nesnelerin çarpışmalarının kaçınılmaz olacağını gösteriyor.  (Bir de bu işe Elon Musk gibi fikirlere sahip Amazon’un patronu Jeff Bezos’u da eklersek…)
Ama endişeler bir yana her şey yolunda giderse, nerede yaşıyor olursak olalım, bu gidişle internet 40 kat daha hızlanacak.