Home UZAYTEKNO EN POPÜLER UZAY PODCASTLERİ İÇİN TIKLAYIN
UZAYTEKNO - 28 Haziran 2019

EN POPÜLER UZAY PODCASTLERİ İÇİN TIKLAYIN

İşte İngilizcesi iyi olanlara şiddetle tavsiye edeceğimiz 4 uzay podcasti...

Hazırlayan: Berna Jolliffe
Uzay hakkında en popüler podcastleri incelemek vakit alabilir. Hangisini dinleyeceğinize karar vermeden önce bir bakın; hangisi size en uygun? illa ki bir astrofizikçi ya da uzay meraklısı olmanıza gerek yok. Canınız değişik bir şeyler öğrenmek isterse, bu uzay podcastleri hem ilgi çekici hem de eğlendirici.
Interplanetary Podcast
İki İngiliz, koyu İngiliz aksanlarıyla İngiltere’de her hafta uzaya dair her haberi eğlenceli bir dille tartışıyor. Radyo stili sesli tartışmalarıyla müthiş bir podcast. En son konuklarından biri de 1972 doğumlu son yılların en medyatik olan İngiliz astronotu Tim Peake’ti.
Tin Can
Tin Can bir kaza sonrası uzayın derinliklerinde gemisiyle tek başına kalmış bir astronot olan Gene Reynolds ile ilgili bir dizi hikayeden oluşuyor. Podcast yazarı David Devereux bu zengin bilim kurgu hikayesini kullanılan müzik
ve ses tasarımı ile daha da çarpıcı hale getiriyor. Eşi emsali yok!
Main Engine Cut Off
Haftalık haberler, bilgiler, astronomide son büyük gelişmeler çok kaliteli bir monolog şeklinde sergileniyor. Müthiş bir solo şov. Philadelphia’dan bağımsız yayın yapıyor ve haberine göre yapımcı sayısı 40’a da
ulaşabiliyor. Destek vermek isteyenler blog’a bakabilir.
What’s Up?
Aylık video podcasti NASA’nın merkezinden Ay, gezegenler ve yıldızların yerlerine dair ipuçları veriyor. Gece gökyüzünü takip ediyorsanız bu tiyolar size yardımcı olacaktır.
Türkiye’den de tavsiye edeceğimiz podcastler şöyle…
Ha Geldi Ha Gelecek
Haftalık podcast yayını içerisinde sanal gerçeklik, yapay zeka, şeylerin interneti, beyin ve bilgisayar etkileşimi, 3 boyutlu yazıcılar, sürücüsüz araçlar ve daha fazlasını bulabilirsiniz.
Açık Bilim
Sloganı ‘Bağımsız bilim medyası.’ acikbilim.com adresinden de takip edilebiliyor.
******
VİKİPEDİ BİLGİSİ: PODCAST NEDİR?
Podcasting, çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin internet üzerinden -genellikle feed yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanması. Bu şekilde indirilmiş dosyalara ise podcast denir.