Home UZAYTEKNO FACEBOOK’TAN RUS HESAPLARINA ENGEL
UZAYTEKNO - 31 Ekim 2019

FACEBOOK’TAN RUS HESAPLARINA ENGEL

Facebook, Afrika’daki çeşitli ülkelerin içişlerine müdahalede bulunduğu tespit edilen Rusya merkezli birçok kişinin hesap ve sayfalarını kapattığını açıkladı.

Facebook, son günlerde başta ABD olmak üzere başka ülkelerin içişlerine karışan birçok Facebook ve Instagram hesaplarını kapatmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde 2020 ABD Başkanlık seçimlerine ilişkin taraflı mesajlar yaydığı belirlenen çeşitli Instagram hesaplarını kapatan Facebook, şimdi de Afrika ülkelerinin iç işlerine karışılması nedeniyle aynı yola başvurdu.

Yevgeniy Prigozhin

ABD ADALET BAKANLIĞI DA SORUŞTURYORDU

Facebook yaptığı yazılı açıklamada 35 Facebook hesabı, 53 sayfa, 7 grup ve 5 Instagram hesabının kapatıldığını belirtti. Kapatılan hesapların Rusya merkezli olduğunu açıklayan Facebook, küresel ve yerel siyasete ilişkin taraflı haberler paylaşıldığının tespit edildiğinin altını çizdi. İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, Facebook’un incelemesinde söz konusu hesap ve sayfaların ABD Adalet Bakanlığı tarafından da daha önce hakkında soruşturma açılan Rus iş adamı Yevgeniy Prigozhin’le ilişkili kuruluşların tespit edildiği vurgulandı.

SAHTE HESAPLARDAN ABD ELEŞTİRİSİ

Facebook’un soruşturduğu sahte hesapların, Madagaskar, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Kamerun, Sudan ve Libya gibi ülkeleri hedef aldığı kaydedidi. Facebook, yapılan incelemelerde hesapların Afrika’daki Rus politikası, Mozambik ve Madagaskar’daki seçimler, Fransa ve ABD politikalarının eleştirileri gibi konularda paylaşımların yapıldığını açıkladı.

DAHA ÖNCE DE INSTAGRAM HESAPLARINI KAPATMIŞTI

Facebook, geçtiğimiz günlerde de Rusya ve İran kaynaklı olan ve 2020’de yapılacak ABD başkanlık seçimlerine ilişkin taraflı mesajlar yaydığı belirlenen çok sayıda Instagram hesabını kapatmıştı.

Fotoğraf: Facebook, Twitter

BAĞLANTILI HABERLER:

FACEBOOK’UN PATRONUNDAN SEZAR SAÇI!

“FACEBOOK’UN PARASINI AVRUPA’DA İSTEMİYORUZ”

ABD’Lİ SENATÖR: “FACEBOOK’UN PATRONU HAPİS CEZASI ALMALI”

FACEBOOK’UN PATRONUNDAN SEZAR SAÇI!